Kościerzyna. Testowali swoją wiedzę z zakresu pracy strażnika miejskiego

wtorek, 3 stycznia 2017 r., 12:10
fot. AL

Pierwszy etap jubileuszowej edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie za nami. We wtorek o godzinie 10. do testu w czterech kościerskich szkołach ponadgimnazjalnych zasiadło blisko 150 uczniów, którzy musieli wykazać się wiedzą z zakresu obowiązków i zadań straży miejskiej.

- Olimpiada jest skierowana do młodych ludzi, uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ma sprawdzić ich stan wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, z tego co dzieje się wokół nich, tego kto stoi na straży prawa, jak powinien się zachować w różnych sytuacjach. Ta olimpiada ma właśnie pokazać, jak ci młodzi ludzie są przygotowani, na co jeszcze powinni zwrócić uwagę -podkreśla Komendant Straży Miejskiej w Kościerzynie, Tomasz Smuczyński.

W tym roku motywem przewodnim Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie jest służba strażnika miejskiego.

- Spodziewamy się w dziś pytań z zakresu funkcjonowania straży miejskiej, działalności strażników, ale jest to tylko jeden z wycinków wiedzy, jaką muszą wykazać się uczestnicy olimpiady. Literatura podstawowa, którą muszą opanować, to ustawa o straży miejskiej, Konstytucja, ustawa o wykroczeniach, karach, o nieletnich, wychowaniu w trzeźwości, czy czystości. Wszystkie te przepisy mogą znaleźć się w teście - mówi Tomasz Smuczyński.

W pierwszym etapie, który odbył się we wtorek, uczestnicy olimpiady zmierzyli się z 20 pytaniami jednokrotnego wyboru. Stopień trudności będzie wzrastał wraz z kolejnym etapem. Ci, którzy dotrą do finału, będą musieli przedstawić autorski projekt "Ja strażnik", w którym zaprezentują rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy.

W sumie do I etapu w Kościerzynie przystąpiło około 150 uczniów czterech tutejszych szkół ponadgimnazjalnych. Szacuje się, że w całym województwie z wiedzą o pracy strażnika miejskiego zmierzyło się około tysiąc osób.

Dodajmy, że organizatorem jest Straż Miejska w Gdańsku, a główną nagrodą indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.