Lokaty długoterminowe to rzadkość. Dlaczego?

poniedziałek, 2 stycznia 2017 r., 15:59
fot. nadesłane

Jeżeli przyjrzeć się lokatom bankowym oferowanym aktualnie przez banki, to szybko można zauważyć pewną zależność - trudno znaleźć dziś lokaty długoterminowe. Dlaczego banki przestały takie oferować, a intensywnie promują lokaty krótkoterminowe?

Kilka lat temu można było przeczytać, że lokaty długoterminowe są lepiej oprocentowane, zatem założenie takiej opłaca się bardziej niż krótkoterminowej. Dziś sprawa wcale nie jest tak oczywista. Dlaczego? Po pierwsze rzadkością są banki oferujące lokaty bankowe na okres dłuższy niż 12 miesięcy, po drugie te, które oferują takie, są kiepsko oprocentowane. Rezultat? Klienci nie są nimi zainteresowani.

Lokaty terminowe są najpopularniejsze, ale…

…mowa tu wyłącznie od tych, które klient może założyć na krótki czas, np. 3 czy 6 miesięcy - tak przynajmniej wynika z pobieżnej analizy ofert banków. Znalezienie lokaty na okres np. 24 miesięcy to już wyzwanie, a banki mające takie lokaty w ofercie, często ustanawiają dodatkowe warunki, które musi spełnić klient, np. minimalna kwota, która może zostać zdeponowana na takiej lokacie to 10 000 zł.

Jesteś zainteresowany założeniem terminowej lokaty bankowej? Głównym wyznacznikiem jest dla ciebie zarówno okres trwania lokaty, jak i wysokie oprocentowanie? Zatem mamy dla ciebie dobrą wiadomość - z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Coraz więcej osób wie, jak pomnażać oszczędności?

Gdy mowa o popularności lokat krótkoterminowych i braku w ofercie banków lokat długoterminowych, to warto zauważyć, że klienci coraz częściej są świadomi, że zdeponowanie środków na lokacie na krótki okres jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?

Przekazując bankowi środki na krótki czas, wciąż można oszczędzać. Odbierając pieniądze zdeponowane na lokacie wraz z odsetkami (zyskiem) i dodając swoje oszczędności, można ponownie założyć lokatę, zyskując tym samym więcej, bo wysokość depozytu ma wpływ na ostateczny zysk. To właśnie główny powód, dla którego klienci banków są zainteresowani lokatami krótkoterminowymi, zaś o lokaty długoterminowe pytają bardzo rzadko.

Lokaty bankowe a polityka banków

Jako osoba zainteresowana założeniem lokaty bankowej musisz też pamiętać o polityce banków. Jak się okazuje, banki od dłuższego czasu intensywnie konkurują o klientów. Rezultat? W ich ofercie wiele produktów jest przeznaczonych wyłącznie dla osób, które z oferty banku dotychczas nie korzystały. Tak jest też w przypadku lokat.

Przykładowo Idea Bank proponuje nowym klientom założenie Lokaty Happy (https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy). Produkt jest bardzo wysoko oceniany we wszystkich rankingach i zestawieniach lokat bankowych. Nie jest to przypadek, gdyż bank zainteresowanym proponuje następujące warunki:

• oprocentowanie w wysokości 4,00% (w przypadku założenia lokaty na 2 miesiące) lub 3,50% (wówczas, gdy klient zakłada lokatę na 1 lub 3 miesiące),
• minimalna kwota depozytu to 500 zł, zaś maksymalna to 10 000 zł,
• brak konieczności otwierania rachunku bankowego czy podpisywania umowy o korzystanie z innych produktów znajdujących się w ofercie banku.

Mimo że bank nie wymaga od klienta założenia np. rachunku bankowego, to z pewnością część klientów - po skorzystaniu z atrakcyjnej oferty w zakresie lokat - przynajmniej zapoznana się z pozostałymi produktami przez niego proponowanymi. Efekt? Bank może zyskać nowych klientów, i to bez korzystania z agresywnej czy nachalnej reklamy.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.