Kościerzyna. Kolejne ofiary oszustów internetowych

piątek, 30 grudnia 2016 r., 10:09
fot. archiwum

Złożyli zamówienie. Uregulowali należność. Kontakt ze sprzedawcą się urwał. Zamówionych produktów nie otrzymali. Sprawę zgłosili więc na policję. Do kilkunastu już zawiadomień w sprawie oszustw internetowych, które wpłynęły w grudniu do kościerskich funkcjonariuszy, dołączyły kolejne dwa. Policja po raz kolejny apeluje o zachowanie rozsądku podczas zakupów przez internet.

Ofiar oszustów internetowych przybywa. W ostatnich dniach do kościerskiej komendy zgłosiły się kolejne osoby, które pozostały bez towaru i bez pieniędzy.

- Pierwsze ze zgłoszeń dotyczyło jednego ze sklepów internetowych. Mieszkaniec Kościerzyny w okresie od końca września do połowy października zamówił w tymże sklepie różnego rodzaju rzeczy między innymi zegarki, obuwie sportowe oraz inne akcesoria na łączną kwotę blisko 3.000 zł. Zamówionego towaru jednak nie otrzymał - informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie, asp. Piotr Kwidziński.

Zamówionego produktu nie otrzymał też kolejny pokrzywdzony, który pod koniec października zamówił telefon za 360 zł. Ostatecznie pozostał bez produktu i bez pieniędzy.

To nie jedyny taki przypadek, jaki w grudniu odnotowali kościerscy funkcjonariusze. W sumie przyjęli już kilkanaście zgłoszeń.

Policjanci apelują więc do mieszkańców o zachowanie zdrowego rozsądku podczas internetowych transakcji.

Oto kilka rad, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:

1. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego

2. Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć

3. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych

4. Uważajmy na super okazje (przedmioty mogą pochodzić z nielegalnego źródła lub różnić się od tego na zdjęciu)

5. Należy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących (wszystkie informacje powinny znajdować się w historii poprzednich transakcji). Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność

6. Nie należy przesyłać pieniędzy sprzedawcy przed zakończeniem aukcji. Warto tez sprawdzić, czy oferuje on opłatę przy odbiorze. To również wskazuje na jego wiarygodność. Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi

7. Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"

8. Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.