Lokalizator pojazdu - kiedy może nam pomóc?

czwartek, 29 grudnia 2016 r., 23:17
fot. nadesłane

Bywają różne sytuacje, kiedy nasz samochód musi użytkować inna osoba. Czy to w zupełnie naturalnej, jaką jest użytkowania służbowego auta przez pracowników, czy wtedy, kiedy np. pożyczamy auto komuś znajomemu. Zrozumiałym jest, że chcemy wiedzieć, gdzie pożyczony pojazd się znajduje. Pomóc może w tym lokalizator pojazdu.

Jak działa lokalizator pojazdu?

Lokalizator pojazdu dzięki połączeniu z systemem lokalizacji po zainstalowaniu i uruchomieniu za pomocą odpowiedniej komendy na dedykowaną platformę zaczynają spływać interesujące nas dane o położeniu obserwowanego przez nas obiektu. Dokładność uzyskanego pomiaru dobiega do nawet 2 metrów przy wsparciu systemu wspomagającego SBAS. Dostęp do platformy uzyskujemy zarówno na komputerze czy laptopie, jak i na telefon komórkowy, na którym dzięki specjalnej aplikacji, zobaczymy dane lokalizacyjne.

Są one przejrzyście i czytelnie naniesione na np. Google Maps, choć dostępnych jest także parę innych wersji map. Lokalizator pojazdu nie tylko pokaże aktualną pozycję obiektu, ale też historię trasy oraz miejsca postojów i ich czas.

Ważnym aspektem jest czas pracy lokalizatora. Zależy on głównie od ustawienia częstotliwości spływania raportów. Przykładowo, jeśli wynosić będzie ona 15 sekund, czyli monitoring pozycji będzie cały czas aktywny, to lokalizator GL-200 z systemem Alfatrack będzie działał nawet do 3 dni. W trybie czuwania czas ten wydłuży się do 5 dni. Kiedy wydamy polecenie raportowania co 15 minut, w zależności od wersji lokalizatora, czas, w którym możemy korzystać z lokalizatora wydłuża się do nawet kilkudziesięciu dni. To czy wybierzemy lokalizator z dłuższym okresem pracy czy krótszym zależeć będzie od sytuacji, w której będziemy go stosować. Szeroki wybór lokalizatorów pozwoli dopasować nasze potrzeby do najbardziej optymalnego w danej sytuacji sprzętu.

Przydatny w firmie

Lokalizator pojazdu z długim czasem pracy znajdzie zastosowanie w wielu firmach, nie tylko logistycznych. Osoby kierujące czyjąś pracą sprawdzą, czy samochód służbowy używany jest zgodnie z jego przeznaczeniem. Nawet jeśli, ktoś nie odczuwa przemożnej potrzeby informacji, gdzie auto w danym momencie się znajduje, to taki lokalizator pojazdu również okaże się przydatny. W jaki sposób? Pracownik, wiedząc, że samochód, którym się porusza jest kontrolowany, będzie nim jeździł uważniej i wolniej, przez co wzrośnie bezpieczeństwo jazdy.

Firmy transportowe skorzystają na tego typu urządzeniach, poprawiając dzięki nim procesy logistyczne. Zobrazuje to prosty przykład. Spedytor widząc czas przejazdu przez dane trasy, będzie mógł wyznaczyć tę optymalną, która pozwoli chociażby uniknąć korków. W konsekwencji przyczynić może się to do ograniczenia wydatków związanych z kupnem paliwa.

Po co nam lokalizator pojazdu w prywatnym aucie?

Sytuacja, w której ojciec pożycza auto synowi jest bardzo łatwa do wyobrażenia. Podobnie, jak to, że młody człowiek może podczas jazdy popisywać się brawurą lub urządzać sobie bardzo długie, a zatem nie tanie, przejażdżki. Tutaj działa to podobnie, jak w sytuacjach służbowych. Sama świadomość o byciu sprawdzanym wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia auta i rozsądne z niego korzystanie. Ostatecznie redukuje to liczbę stresowych sytuacji pomiędzy zatroskanym ojcem i już nie beztroskim, zwłaszcza w trakcie jazdy, synem.

Pomoże w nieprzewidzianych sytuacjach

Lokalizator pojazdu przede wszystkim w każdej sytuacji, zarówno prywatnej, jak i służbowej, zapewni jego bezpieczeństwo. Na wypadek kradzieży, wskaże wręcz natychmiastowo, miejsce, w którym znajduje się nasze auto. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych nerwów i zaoszczędzimy czas. Policja skorzysta z danych dostarczanych na bieżąco i nie będzie musiała praktycznie prowadzić żadnego śledztwa. Dyskretnie ulokowane urządzenie zapewni nam bezpieczeństwo naszego samochodu i bezcenny spokój. Są bowiem takie sytuacje, których nikt z nas nie przewidzi, lokalizator sprawdzi się w nich w sposób doskonały.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.