Jak tanio wymieniać franka szwajcarskiego?

czwartek, 29 grudnia 2016 r., 23:09
fot. nadesłane

To pytanie, które zadają przede wszystkim ci, którzy w przeszłości zdecydowali się na kredyty w szwajcarskiej walucie.

Popularność franka szwajcarskiego

Jeszcze niedawno frank szwajcarski uznawano za walutę o stabilnym kursie. To dlatego, że jego kurs był sztywny, ustalany przez państwo i nie podlegał rynkowym zmianom. Wszelkie kalkulacje wskazywały natomiast na to, że opłaca się brać kredyty w walucie obcej - szczególnie we wspomnianym franku. Skusiło to wielu Polaków, którzy zdecydowali się na zadłużenie walutowe.

Problem jednak pojawił się, gdy w 2015 roku Bank Narodowy Szwajcarii postanowił zmienić swoją politykę dotyczącą pieniędzy i kurs franka uwolnił. Jego kurs ustalił wtedy wolny rynek i w ten sposób drastycznie się on zmienił. Niestety, na niekorzyść wszystkich zadłużonych - frank "poszedł w górę", wraz z kwotami należności, które pozostały Polakom do spłaty.

Jak tanio wymieniać franka szwajcarskiego?

Oszczędnościami przy wymianie pieniędzy zainteresowani są jednak wszyscy - nie tylko spłacający kredyty walutowe, ale także osoby wyjeżdżające za granicę oraz przedsiębiorcy. Takie możliwości oferują przede wszystkim kantory internetowe.

Wynika to z faktu, że instytucje wymieniające waluty (zarówno kantory tradycyjne oraz internetowe, jak i banki) zarabiają na spreadach, czyli różnicy pomiędzy kursem (ceną) sprzedaży a kursem (ceną) kupna danej waluty. Wysokość spreadu, jaki w tej cenie się pojawi, zależy głównie od charakteru podmiotu, w którym zamierzamy dokonać transakcji. Najwyższe spready narzucają banki, opierające swoją działalność w zakresie wymiany walut przede wszystkim na osobach spłacających walutowe kredyty - to one głównie generują bankom stały zysk w tym zakresie. Na wysokim poziomie spready utrzymują również kantory stacjonarne, mające ograniczoną możliwość docierania do klientów. Muszą one też ponosić stosunkowo duże koszty administracyjne swojej działalności (dotyczące np. utrzymania placówki).

Kantor online ma właściwie nieograniczoną szansę na zdobywanie klientów w całym kraju. Dzięki temu może ustalić niższy spread (nawet o kilkadziesiąt groszy), a tym samym - zaoferować klientom zdecydowanie atrakcyjniejszy kurs. Powinni się taką formą wymiany walut zainteresować m.in. wszyscy ci, którzy zastanawiają się, jaki obecnie jest kurs chf.

Dodatkowo…

To nie wszystkie plusy, jakie wynikają z korzystania z usług kantora online. Oszczędzamy pieniądze, ale też czas, a dodatkowo mamy pełen komfort dokonywania transakcji. Nie musimy ruszać się z domu, wystarczy dostęp do sieci. Nie musimy ograniczać się godzinami pracy placówki - kantor online działa przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu!

Przeczytaj również: Dlaczego warto korzystać z kantoru internetowego?

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.