Gm. Kościerzyna. Przyszłoroczny budżet uchwalony

czwartek, 29 grudnia 2016 r., 15:11
fot. AL

Przy dwóch głosach wstrzymujących kościerscy radni uchwalili plan finansowy na rok 2017. W sumie przyszłoroczne dochody mają wynieść 69.005.897,00 zł, wydatki zaś 68.465.897,00 zł.. Na zadania inwestycyjne zaplanowano blisko 11 mln zł. Kwota ta ma ulec jednak zwiększeniu po rozdysponowaniu nadwyżki budżetowej.

Wśród największych inwestycji należy wymienić zadanie realizowane w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, a więc termomodernizację 11 budynków użyteczności publicznej, w tym czterech szkół (w Skorzewie, Wielkim Podlesiu, Kaliskach Kościerskich i Waglikowicach), pięciu sal wiejskich (w Kościerskiej Hucie, Nowej Wsi, Kornem, Pucu i Wielkim Klinczu) oraz dwóch budynków urzędu gminy. Projekt będzie realizowany w latach 2017-2019, a jego wartość wynosi osiem milionów złotych, z czego ponad 60 proc. stanowi dofinansowanie.

Nie zabraknie też inwestycji drogowych, w tym dwóch niezwykle istotnych dla tutejszych mieszkańców, a więc przebudowy drogi Wielki Klincz - Wielki Podleś w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz powiatowej schetynówki Wielki Klincz - Mały Klincz.

W przyszłym roku ma ruszyć także rozbudowa sieci kanalizacyjnej w zlewni Łubiana oraz modernizacja tamtejszej oczyszczalni ścieków. Do końca czerwca gotowe mają być z kolei dwa boiska wielofunkcyjne w Skorzewie i Nowym Klinczu. W kolejnych latach w ramach tegoż samego projektu, na realizację którego samorząd pozyskał dotację, powstaną boiska w Wąglikowicach, Łubianie oraz Wielkim Podlesiu.

W roku 2017 mają także rozpocząć się prace przy budowie sali gimnastycznej w Kaliskach Kościerskich oraz boiska lekkoatletycznego w Łubianie.

W planie inwestycyjnym pozostaje także wspólny z miastem projekt rewitalizacji dworca kolejowego, w ramach którego powstanie blisko 16 kilometrów ścieżek, które połączą z dworcem w Kościerzynie cztery miejscowości - Skorzewo, Dobrogoszcz, Mały Podleś oraz Wielki Klincz. Przetarg na realizację tegoż zadania w systemie zaprojektuj i zbuduj zostanie ogłoszony w przyszłym roku. Po upływie około ośmiu miesięcy od wyłonienia wykonawcy powinien on wykonać projekt, a następnie przejść do realizacji zadania.

- Tych inwestycji, jak widać, jest sporo. Mamy nadzieję, że wszystkie uda się zrealizować w terminie, szczególnie te realizowane przy udziale środków unijnych, bo w tym przypadku jesteśmy związani harmonogramem. Myślę, że przyszłoroczny budżet jest budżetem zrównoważonym. Na przełomie lutego i marca będziemy także dzielić środki, które zostały z tegoż roku - podkreślał wójt gminy Kościerzyna, Grzegorz Piechowski.

Na spłatę pożyczek gmina w przyszłym roku przeznaczy kwotę 540.000 zł.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.