Ostrożnie z fajerwerkami! Nowy Rok powitaj bezpiecznie!

środa, 28 grudnia 2016 r., 12:47
fot. archiwum

Jak co roku, w ostatni dzień grudnia, równo o godzinie 24. całe niebo pokryte jest kolorowymi światełkami. Tak z pewnością będzie też w sobotę. Jednak, by bezpiecznie rozpocząć Nowy 2017 Rok, należy dostosować się do kilku istotnych wskazówek podczas użytkowania fajerwerków, o których przypomina Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie bryg. Tomasz Klinkosz.

Fajerwerki postrzegane są jako jeden z elementów dobrej zabawy. Nikt już nie wyobraża sobie nocy sylwestrowej bez rozświetlonego kolorowymi rozbłyskami nieba. W rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi, czy w rękach dzieci stają się jednak olbrzymim zagrożeniem. Petardy i fajerwerki, to przecież materiały i wyroby pirotechniczne. Niewłaściwe użytkowane, co roku powodują nieodwracalne skutki nieszczęśliwych wypadków.

- Są to przedmioty bardzo niebezpieczne. Mogą być używane tylko przez osoby dorosłe. Przed ich użyciem należy zapoznać się z instrukcją. Jest wiele typów fajerwerków. Każde z nich działają inaczej. Czas pomiędzy odpaleniem ich a wybuchem też jest inny, dlatego najpierw należy zapoznać się z tym, z czym mamy do czynienia i postępować zgodnie z instrukcją - podkreśla Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie, bryg. Tomasz Klinkosz.

Jak dodaje, fajerwerki stanowią zagrożenie pożarowe, a wobec tego powinny być odpalane w miejscu z dala od dużych skupisk ludzi, w odpowiedniej odległości od obiektów i materiałów palnych np. drewnianych stodół, budynków ze starymi pokryciami czy altanek, tak by nie stwarzać dodatkowego zagrożenia.

Nigdy nie można też ponownie odpalać fajerwerka, który nie wystrzelił w powietrze.

- Jeżeli fajerwerk nie odpali, w żadnym wypadku nie podchodzimy do niego. Nigdy nie wiemy jak zareaguje. Nie wiadomo bowiem, czy nie odpadli właśnie w momencie, gdy do niego podejdziemy - zaznacza szef kościerskiej straży, bryg. Tomasz Klinkosz.

Równie niebezpieczne, jak fajerwerki, są także chińskie lampiony szczęścia.

Pamiętajmy też, że pozostałości po fajerwerkach należy usunąć we właściwy sposób, który opisany jest w instrukcji, przede wszystkim nie można spalać ich w piecu. Zazwyczaj wyglądają one jak makulatura, karton czy rurki papierowe, ale w żadnym wypadku nie można wrzucać tego do pieca, do źródeł ognia. Należy je zebrać do odpowiedniego pojemnika, które potem zabiera firma wywożąca śmieci.

Nie zapominajmy również o zwierzętach, które też potrzebują odpowiedniej opieki. Mają one trochę bardziej wyczulony słuch od ludzi, nie mają też świadomości tego co się dzieje. Najprostszym sposobem, by zapewnić im bezpieczeństwo jest zamknięcie ich w izolowanych i wytłumionych pomieszczeniach. Można też udać się do weterynarza i poprosić go o tabletki uspokajające. Pamięć o tym będzie na pewno istotna.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.