Kościerzyna. Rekordowy budżet 2017 uchwalony

piątek, 23 grudnia 2016 r., 09:26
fot. AL

Większością głosów kościerscy radni w środę uchwalili przyszłoroczny plan finansowy miasta. - Projekt budżetu na 2017 rok jest rekordowy pod względem wszystkich parametrów. Wielkości dochodów, wydatków, jak również wielkości proponowanych przychodów z wyemitowanych obligacji - podkreślał skarbnik Kościerzyny Jarosław Laska.

Dochody miasta w przyszłym roku mają wynieść 118.538.702 zł, wydatki z kolei 129.841.947, w tym na zadania inwestycyjne samorząd zamierza przeznaczyć 43.971.712 zł, co daje 34 proc. wszystkich planowanych wydatków.

Wśród przyszłorocznych najważniejszych inwestycji należy wymienić budowę węzła integracyjnego wraz z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzenie komunikacji zbiorowej, budowa schetynówki, czyli układu drogowego łączącego drogę wojewódzką nr 221 z drogą krajową nr 20 w Kościerzynie, czy budowa budynku socjalnego przy ulicy Gajowej i termomodernizacja kolejnych budynków użyteczności publicznej.

Prognozowane zadłużenie na koniec 2017 roku ma wynieść niemal 36,3 mln zł, co daje nieco ponad 30 proc. ogółu dochodów. W przyszłym roku samorząd chce wyemitować obligacje na kwotę 18 mln zł, natomiast około 7.600.000 zł wydatkuje na wykup obligacji i spłatę zobowiązań.

Podczas dyskusji przed głosowaniem nad budżetem swoimi wątpliwościami podzieliła się jedynie radna Katarzyna Knopik.

- Chciałabym zauważyć, że mimo wypowiedzi, oszczędzanie nie jest pana mocną stroną, panie burmistrzu. Analizując projekt budżetu na rok 2017 trzeba zauważyć, że planuje pan największe w naszej historii miasta zadłużenie i emisję obligacji na kwotę 18 mln zł. To zadłużenie będą spłacać kolejne pokolenia kościerzaków. Wiem, że pewnie powie pan, że wskaźnik zadłużenia pozostanie na bezpiecznym poziomie, ale jest to sztucznie podniesiony wskaźnik dzięki programowi 500+. Gdy jednak spojrzy się na wzrost zadłużenia w stosunku do dochodów własnych, to już nie wygląda to tak dobrze - podkreślała radna Knopik.

- Już w ubiegłym roku zwracałam uwagę na kilka elementów nieoszczędnej polityki i chciałabym w tym roku również je przywołać, bo moim zdaniem ta polityka jest kontynuowana - dodawała.

Wśród uwag pojawiły się: wzrost kosztów na administrację, wzrost kosztów bezpłatnej komunikacji miejskiej, czy wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej i konserwacji lamp ulicznych. Radna miała też wątpliwości odnośnie planu inwestycyjnego.

- Wśród zadań inwestycyjnych nie znalazłam urządzenia domu dziennego pobytu seniora, brak drogi Kościerzyna Północ, tak bardzo potrzebnej mieszkańcom. Nie ma również środków na zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, a budżetem obywatelskim z pewnością nie są inicjatywy wybrane przez burmistrza - zaznaczała Katarzyna Knopik.

Burmistrz postanowił jednak nie odpowiadać radnej na większość zadanych przez nią pytań.

- W czasie debaty budżetowej rozmawialiśmy na wszystkie tematy. Zostały przedstawione koszty funkcjonowania lamp, schetynówki, energii. Nie było jedynie przedstawiona informacja o oszczędzaniu. To, że udało nam się w poprzednich latach uzyskać oszczędności i ograniczyć zadłużenie, pozwoliło nam na podpisanie umów na kontynuowanie projektów. Gdybyśmy tych oszczędności nie poczynili, byłby bardzo duży problem z możliwością pozyskania środków i podpisania umów na przyszłe projekty, które chcemy zrealizować właśnie z dotacji unijnych, z dużym dofinansowaniem. Jeśli chodzi o szczegółową odpowiedź na pytania, zapraszam do siebie, będziemy mogli na ten temat porozmawiać - odpowiadał burmistrz Michał Majewski.

W sumie za przyszłorocznym budżetem opowiedziało się 13 radnych. Sześcioro wstrzymało się od głosu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.