Świąteczne zakupy przez internet? Uważaj na oszustów!

środa, 14 grudnia 2016 r., 11:58
fot. internet

Zakupy przez internet zyskują na popularności. Z coraz większą liczbą sympatyków internetowych zakupów, wzrasta też liczba oszustów, którzy czyhają na Twoją naiwność. Tym samym rośnie też liczba ofiar sieciowych oszustw. W tym roku kościerska policja odnotowała już 80 zgłoszeń dotyczących oszustw internetowych. W związku z tym apeluje do mieszkańców o rozsądek podczas zakupów przez internet.

W 2015 roku na terenie powiatu kościerskiego odnotowano 69 oszustw internetowych. W grudniu ubiegłego roku, a więc w okresie przedświątecznych zakupów, doszło do dziewięciu takich przypadków. W tym roku funkcjonariusze przyjęli już 80 zgłoszeń, w tym trzy od początku do 13 grudnia.

Policja apeluje więc do mieszkańców, by w czasie przedświątecznych zakupów nie dali się zwieść internetowym promocjom i wykazali się rozsądkiem.

- Jeżeli decydujemy się na zakupy przez internet warto zachować czujność. Na aukcjach działa bowiem wielu oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze od niczego nie podejrzewających klientów - podkreśla rzecznik kościerskiej policji, asp. Piotr Kwidziński.

Policja radzi więc, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:

1. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego

2. Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć

3. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych

4. Uważajmy na super okazje (przedmioty mogą pochodzić z nielegalnego źródła lub różnić się od tego na zdjęciu)

5. Należy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących (wszystkie informacje powinny znajdować się w historii poprzednich transakcji). Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność

6. Nie należy przesyłać pieniędzy sprzedawcy przed zakończeniem aukcji. Warto tez sprawdzić, czy oferuje on opłatę przy odbiorze. To również wskazuje na jego wiarygodność. Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi

7. Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"

8. Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa

Jeśli już padłeś ofiarą internetowego przestępstwa:

a. Powinieneś poinformować jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu

b Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową itp.

c. Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki policji.

Policji trzeba będzie podać:
1. Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz licytowaną cenę
2. Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres mailowy
3. Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego mail, nr telefonu, adres
4. Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.