Umowy na dofinansowanie węzłów integracyjnych w Kościerzynie, Chojnicach i Człuchowie podpisane

poniedziałek, 12 grudnia 2016 r., 15:36
fot. MSz

W poniedziałek w kościerskim dworcu PKP władze województwa pomorskiego podpisały umowy dotyczące budowy węzłów integracyjnych w Kościerzynie, Chojnicach i Człuchowie. Łączna wartość tych projektów wynosi prawie 100.000.000 zł, z czego unijne wsparcie sięgnie 74.000.000 zł.

W życie wszedł nowy rozkład jazdy Szybkiej Kolei Miejskiej, tym samym po raz pierwszy w historii uruchomiono bezpośrednie połączenie kolejowe Kościerzyny z Gdańskiem. Z tego też powodu w poniedziałek marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski wyruszyli pociągiem do Kościerzyny, żeby osobiście przetestować tę trasę. Po dotarciu na miejsce w holu kościerskiego dworca kolejowego odbyło się oficjalne podpisanie umów na realizację transportowych węzłów integracyjnych w Kościerzynie, Chojnicach oraz w Człuchowie.

- Dzięki nowoczesnemu taborowi, mieszkańcy Kościerzyny zyskają wygodniejsze warunki dojazdu do pracy i szkół. Jest to również ogromna szansa na zmniejszenie bezrobocia. Ponadto na drogach ruch ciągle wzrasta, przybywa samochodów, tworzą się coraz większe zatory, które potrafią uprzykrzyć codzienną podróż w kierunku metropolii trójmiejskiej. Dlatego już teraz transport kolejowy staje się wysoce konkurencyjną alternatywą w stosunku do transportu drogowego. W niedalekiej przyszłości nikt nie będzie sobie wyobrażał sprawnej komunikacji publicznej w naszym regionie bez kolei - podkreśla Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Węzły integracyjne wraz z dworcami w Kościerzynie, Chojnicach i Człuchowie zostaną zrealizowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wsparcie dla Kościerzyny wyniesie ponad 26.000.000 zł, zaś dla Chojnic 48.000.000 zł.

- Przede wszystkim na kościerskim dworcu zostanie odnowiona fasada, poczekalnia, kasy, toalety i wszystko to, co jest związane z obsługą potoków podróżnych. Powstaną także przystanki dla autobusów dalekobieżnych i miejskich, które w Kościerzynie są bezpłatne. Wspólnie z gminą Kościerzyna będziemy realizować ścieżki rowerowe, które połączą piękne okolice Kościerzyny z miastem. Podobnie jak w Chojnicach, chcemy zbudować przejście podziemne, bo jak wiemy tory kolejowe dzielą naszą miejscowość na dwie części. Przejście dla pieszych jest bardzo problemowe i tunel ułatwiłby dzieciom i młodzieży dojście do szkoły - tłumaczy burmistrz Kościerzyny, Michał Majewski.

- Historycznie Kościerzyna zawsze była centrum, gdzie kiedyś naprawiano parowozy i cały tabor kolejowy. Teraz mam nadzieję, że takim centrum poprzez węzeł integracyjny i przesiadkowy, zostaniemy znowu - szczególnie w kierunku Bydgoszczy, Chojnic i Bytowa. Stąd dalej także wszyscy będą mogli jeździć do Trójmiasta i na Półwysep Helski, w ten sposób zamykając całe nasze Pomorze jednym połączeniem kolejowym - dodaje.

Przetarg na przebudowę kościerskiego dworca ma zostać ogłoszony w pierwszym kwartale przyszłego roku.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.