Zadłużenie powiatu spada - zarząd podsumowuje półmetek kadencji

piątek, 9 grudnia 2016 r., 15:31
fot. AL

- Minione dwa lata to podejmowanie trudnych decyzji, których celem była poprawa sytuacji powiatu. Pomimo różnych przeszkód, różnego rodzaju dialogów konsekwentnie realizowaliśmy założone w programie parametry i wskaźniki - podkreślała starosta Alicja Żurawska podczas konferencji podsumowującej dwuletnią działalność zarządu powiatu kościerskiego. W tym czasie udało się zredukować zadłużenie samorządu z 60 do 44 proc. Władze powiatu liczą, że trzyletni program naprawczy zrealizują w stu procentach.

W piątek w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zarząd powiatu kościerskiego na czele ze starostą Alicją Żurawską podsumowali półmetek kadencji. minione dwa lata upłynęły głównie na realizacji programu postępowania naprawczego, którego głównym celem jest redukcja zadłużenia samorządu.

Na koniec grudnia 2014 roku zadłużenie powiatu wynosiło ponad 40 mln zł, co stanowiło 60,99 proc. Dziś wynosi ono 31.705.244 zł, a więc 44,14 proc.

- Założyliśmy sobie bardzo restrykcyjny plan związany z wykupem obligacji. Mogę powiedzieć, że nikt wówczas nie dawał szans zarządowi na realizację tych założeń. Wręcz przeciwnie stukano się w głowę mówiąc, że jest to niewykonalne przy tym budżecie i tym działaniu. A jednak dziś z podniesioną i pochyloną głową w kierunku zarządu powiatu mogę powiedzieć, że się udało. Tyle ile zakładaliśmy w programie postępowania naprawczego, tyle na dzisiaj wykupiliśmy - podkreślała starosta Alicja Żurawska.

Jak dodawała, na koniec przyszłego roku wynik finansowy powiatu ma być jeszcze lepszy, a zadłużenie spaść o kolejnych sześć punktów procentowych.

- Do końca 2017 roku planujemy zejść do 38 proc., co daje kwotę 28 mln 700 zł. I powiem dzisiaj z wielką odpowiedzialnością, jeżeli dalej będziemy tak ciężko pracować, to jesteśmy w stanie zrealizować trzyletni program w stu procentach. Mimo, iż rok 2017 przed nami, to dzisiaj po dogłębnej analizie finansów powiatu i możliwościach, jestem pewna, że przy tym składzie zarządu i przychylności rady, jesteśmy w stanie, to naprawdę zrealizować - akcentowała szefowa powiatu.

Wśród osiągnięć powiatu starosta wymieniała także dobrą współpracę z samorządami, dzięki czemu udało się zrealizować lub zaplanowano do wykonania kilka ważnych dla mieszkańców inwestycji. Wśród nich znajduje się długo wyczekiwana przebudowa drogi powiatowej na odcinku Mały Klincz - Wielki Klincz, na realizację którą powiat pozyskał dofinansowanie, a wkład własny w całości zapewni gmina Kościerzyna, modernizacja drogi Nowa Kiszewa - Olpuch oraz chodnik w Wąglikowicach także wykonana w partnerstwie z gminą Kościerzyna, czy przebudowa drogi Cisewie - Bąk we współpracy z gminą Karsin i Nadleśnictwem Kościerzyna.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.