Gm. Karsin. Od stycznia niższe opłaty za śmieci, ale nie dla wszystkich

piątek, 9 grudnia 2016 r., 12:38
fot. archiwum

Od nowego roku gmina Karsin sama będzie prowadziła gospodarkę odpadami komunalnymi. Tutejszy samorząd, jak i gmina Liniewo postanowiły bowiem wystąpić ze Związku Gmin Wierzyca. W związku z tym zmienią się stawki opłat za odbiór odpadów. Dla większości mieszkańców nowe stawki będą bardziej korzystne, a z większymi kosztami muszą liczyć się jednak rodziny sześcioosobowe i liczniejsze.

563.760 zł - tyle karsiński samorząd zapłaci firmie, która będzie odbierała odpady z terenu gminy przez pierwsze półrocze 2017 roku. Gmina Karsin zdecydowała się bowiem podpisać sześciomiesięczny kontrakt i w tym czasie ogłosić kolejny przetarg już na okres co najmniej roku albo półtora.

Przejęcie obsługi systemu gospodarowania odpadami przez gminę ma być korzystniejsze dla mieszkańców. Mniej zapłacą rodziny, które liczą do czterech osób. Dla gospodarstw pięcioosobowych stawki nie ulegną zmianie. Z większymi kosztami myszą natomiast liczyć się rodziny sześcioosobowe i liczniejsze.

- Jeśli dla rodzin sześcioosobowych i większych przeliczymy stawkę na jedną osobę, to rodziny wielodzietne płacą odpowiednio i tak mniej niż te mniej liczne. Od stycznia nowy system wprowadzony przez gminę na pewno jest korzystniejszy dla mieszkańców, a przede wszystkim bardziej sprawiedliwy. U nas największy hałas był o to, że do tej pory rodzina dwuosobowa płaciła tyle samo, co rodzina dziesięcioosobowa albo dwie rodziny pięcioosobowe, które zadeklarowały, że zamieszkują w jednym gospodarstwie domowym, co na przykład nie było prawdą - podkreśla wójt gminy Karsin Roman Brunke.

Czy dla samorządu zmiana będzie korzystniejsza, to, jak dodaje gospodarz samorządu, pokażą wyniki za pierwsze półrocze.

- Zakładamy, że powinniśmy osiągnąć wskaźniki recyklingu. Firma, która będzie zajmowała się odbiorem odpadów, jednocześnie będzie płacić za te śmieci. Wynagrodzenie jest ryczałtowe. Im będzie więcej śmieci posegregowanych, tym firma zapłaci mniej. Przedsiębiorstwu będzie więc zależało, by śmieci było jak najmniej oraz by było jak najwięcej tych segregowanych. Przy odbiorze będzie od razu kontrolować to, co jest w pojemnikach - wyjaśnia wójt Karsina.

Jak dodaje, jeśli mieszkańcy będą chętnie segregować śmieci, to nie będą musieli obawiać się drastycznych podwyżek za odbiór odpadów.

Częstotliwość odbioru śmieci nie ulegnie zmianie - jedynie wywóz wyselekcjonowanej makulatury i opakowań szklanych będzie odbywało się raz na kwartał.

Mieszkańcy mają zostać też wyposażeni w pojemniki oraz worki na śmieci. W fazie projektowej jest także koncepcja budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do którego utworzenia jest każda gmina. Punkt ma powstać w przyszłym roku.

Stawki za odbiór odpadów zbieranych selektywnie dla nieruchomości zamieszkałych:
- nieruchomości zamieszkałe przez 1-osobę - 22 zł (mniej o 2 zł)
- nieruchomości zamieszkałe przez 2 osoby - 42 zł (mniej o 12 zł)
- nieruchomości zamieszkałe przez 3 osoby - 46 zł (mniej o 8 zł)
- nieruchomości zamieszkałe przez 4 osoby - 50 zł (mniej o 4 zł)
- nieruchomości zamieszkałe przez 5 osób - 54 zł (stawka taka sama jak dotychczas)
- nieruchomości zamieszkałe przez 6 osób - 57 zł (więcej o 3 zł)
- nieruchomości zamieszkałe przez 7 osób - 60 zł (więcej o 6 zł)
- nieruchomości zamieszkałe przez 8 i więcej osób - 63 zł (więcej o 9 zł)

Stawki odpadów zbieranych nieselektywnie będą o wyższe o sto procent.

Harmonogram selektywnego zbierania odpadów:
surowce - 1 raz na 2 tygodnie
bio - 1 raz na 2 tygodnie w okresie od 15 kwietnia do 15 października
popiół - 1 raz na 2 tygodnie w okresie od 16 października do 14 kwietnia
szkło - 1 raz na kwartał
papier - 1 raz na kwartał

Ze szczegółami systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie Karsin można zapoznać się na stronie urzędu karsin.pl.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.