Kościerzyna. Budowa obwodnicy na półmetku - sprawdź, jak przebiegają prace

czwartek, 8 grudnia 2016 r., 14:37
fot. MSz

Prace przy budowie kościerskiej obwodnicy są już na półmetku i przebiegają zgodnie z harmonogramem - informuje Karol Markowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na większości obiektów inżynieryjnych i części trasy wylano już asfalt. Cała droga powstanie do września przyszłego roku.

We wrześniu 2014 roku Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz konsorcjum Strabag i Heilit + Werner podpisały umowę na budowę obwodnicy Kościerzyny. Nieco ponad rok później inwestycja zyskała pozwolenie na budowę, a w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęły się prace budowlane.

- Tej inwestycji Kościerzyna oczekiwała już od kilkunastu lat, więc tym bardziej miło poinformować mi, że prace są już na półmetku - mówi Karol Markowski, p.o. dyrektora gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przez rok wykonawcy udało się przygotować trasę praktycznie na całej jej długości, sięgającej ośmiu kilometrów.

- Są cztery węzły drogowe i dziewięć obiektów inżynieryjnych, słupy nośne zostały już wylane, na większości z nich leży także nawierzchnia bitumiczna. Wyprzedzamy nawet harmonogram, ponieważ lato było wyjątkowo korzystne dla wykonawcy, także cała obwodnica zostanie z pewnością oddana w terminie - tłumaczy Tomasz Pecura, kierownik budowy

- Do wykonania została nam warstwa wiążąca na całej długości trasy, warstwa ścieralna. Teraz rozpoczęliśmy hummusowanie skarp, musimy także jeszcze położyć 50 proc. kabli oświetleniowych. Wkańczamy obiekty mostowe, pozostają nam także prace brukarskie, po to żeby na każdym z tych obiektów była możliwość przejścia dla pieszych - dodaje.

Jak tłumaczył Karol Markowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, cała trasa kościerskiej obwodnicy została zaprojektowana z myślą o tym, żeby można było ją rozbudować w przyszłości. Obecnie część trasy powstaje w systemie 2+1, natomiast obiekty inżynieryjne takie, jak wiadukty są przystosowane do tego, aby w przyszłości można było dobudować dodatkowy pas ruchu.

Łączna długość kościerskiej obwodnicy wyniesie 7.636 metrów, powierzchnia nawierzchni asfaltowej będzie miała 145.000 m2, a do powstania drogi zostanie łącznie przekopane ponad 1.500.000 m3 gruntu. Inwestycja ma powstać do września przyszłego roku, a jej całkowity koszt opiewa na prawie 165.000.000 zł.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.