Kościerzyna. Najcenniejszy z leków noszą w sobie i bezinteresownie dzielą się nim z innymi

poniedziałek, 5 grudnia 2016 r., 21:09
fot. AL

2.769 litrów i 400 mililitrów najcenniejszego leku, jakim jest krew oddali przez minione dziesięć lat krwiodawcy zrzeszeni w ośmiu klubach HDK w powiecie kościerskim. Uratowali już niejedno życie, a chęć dzielenia się tym bezcenym darem z roku na rok wzrasta. Podczas dorocznego spotkania podziękowano tym, którzy bezinteresownie dzielą się cząstką siebie.

- "Życie to czas, który został nam podarowany i w którym każdy z nas staje wobec wyzwania, jakie niesie samo życie: to wyzwanie polega na znalezieniu swojego celu, przeznaczenia i na walce o nie" - mówił Jan Paweł II. W naszej rodzinie, honorowych dawców krwi wiemy, jaki jest nasz cel - ratowanie zdrowia i życia ludzkiego - mówiła Jadwiga Zwara, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Kościerzynie.

I właśnie ci, którzy bezinteresownie dzielą się płynem ratującym zdrowie i życie spotkali się w poniedziałek w Zespole Szkół Publicznych w Kościerzynie na dorocznym spotkaniu w ramach Tygodnia Honorowych Krwiodawców. Spotkanie było więc doskonałą okazją do podziękowania za dar krwi.

- W imieniu tych wszystkich, którym wasza krew przywróciła zdrowie, a niejednokrotnie i życie składam gorące podziękowania i wyrazy szacunku za wasz bezinteresowny dar, dar krwi. Taki prezent może dać tylko ten, kto rozumie, jaką wartość ma ten lek dla tych, którzy go potrzebują. Dzięki takim ludziom jak wy, szanowni krwiodawcy, możliwe jest ratowanie życia ciężko chorym, ofiarom wypadków, możliwe jest przeprowadzenie skomplikowanych operacji. Niech mi wolno będzie żywić nadzieję, że będziecie dalej stać na straży ratowania ludzkiego życia pod sztandarem Polskiego Czerwonego Krzyża - dziękował Przewodniczący Rejonowej Rady HDK PCK w Kościerzynie, st. sierż. Krzysztof Chrapkowski.

Warto podkreślić, że rok 2015 w Oddziale Rejonowym PCK w Kościerzynie udało się zamknąć pozyskaniem w 751 donacjach od honorowych dawcow aż 412 litrów 900 mililitrów krwi. Ogółem od reaktywacji w październiku 2006 roku krwiodawcy zrzeszeni w ośmiu klubach HDK oddali 2.769 litrów i 400 mililitrów płynu ratującego życie. W sumie od utworzenia pierwszego klubu w Kościerzynie w ciągu 58 lat ilość pozyskanej krwi to ponad 13.600 litrów!

- Jesteśmy dumni z waszej działalności i waszej obecności w społeczności kościerskiej. Jesteśmy dumni z waszego wspaniałomyślnego i szlachetnego poświęcenia. I przypomina się stara prawda, że człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu - podkreślał st. sierż. Krzysztof Chrapkowski.

Jednym z punktów spotkania było też uhonorowanie zasłużonych dawców krwi.

Medalem "Zasłużony dla Krwiodawstwa w Kościerzynie" uhonorowani zostali:
Michał Majewski - burmistrz Kościerzyny
Jadwiga Zwara - prezes Oddziału Rejonowego PCK w Kościerzynie
ks. Andrzej Taliński - prezes Klubu HDK przy parafii św. Marcina w Starej Kiszewie
Wojciech Hinc - honorowy dawca krwi i opiekun czerwonokrzyskiej wystawy w Parowozowni (medal został nadany 10 listopada 2015 roku)

Odznaką "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia" (po 18 litrach mężczyźni i 15 litrach kobiety) odznaczeni zostali:
Tadeusz Warnke
Andrzej Gillmeister
Mirosław Mierski

Odznaką "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia" (po 12 litrach mężczyźni i 10 litrach kobiety) odznaczeni zostali:
ks. dr Radosław Karczewski
Mariusz Wiśniewski
Waldemar Rafiński
Michał Grota

Odznaką "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia" (po 6 litrach mężczyźni i 5 litrach kobiety) odznaczeni zostali:
Joanna Krapkowska
Katarzyna Lorbiecka
Dawid Miłto
Krzysztof Podolski
Dawid Gackowski
Marek Jażdżewski

Ponadto podczas gali w Gdańsku Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany zostanie Zbigniew Karczewski, odznaką honorową "Zasłużony Krwiodawca Pomorza" - Henryk Zblewski, zaś Medalem PCK IV stopnia - Dorota Chrapkowska.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.