Nowy rozkład PKM to absurd? Pasażerowie chcą zmian

piątek, 2 grudnia 2016 r., 12:12
fot. archiwum/MSz

Pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej krytykują grudniowy rozkład: "To absurd, pociąg zatrzymuje się w szczerym lesie, gdzie nikt nie wsiada, a pomija popularne przystanki". Pomorska Kolej Metropolitalna uspokaja pasażerów i tłumaczy, że aby czas przejazdu na całej trasie był atrakcyjny, trzeba zrezygnować z niektórych przystanków. Nowy rozkład wchodzi w życie 11 grudnia.

Jak wcześniej informowaliśmy, od 11 grudnia Pomorska Kolej Metropolitalna wprowadza nowy rozkład jazdy. Zakłada on między innymi przekierowanie pociągów relacji Kościerzyna-Gdynia na nową linię PKM. W związku z tym Kościerzyna zyska bezpośrednie połączenie z przystankami: Port Lotniczy, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa oraz Sopot. Łącznie na trasie Gdynia-Kościerzyna kursować będzie 10 par pociągów, a siedem z nich połączy się z trasą PKM.

Jak się okazuje, zmiana ta pociągnęła za sobą także to, że pociągi z Kościerzyny nie zatrzymają się na części przystanków, na których zatrzymywały się dotychczas. Problem dotyczy między innymi pociągu, który odjeżdża z Żukowa o 8.31 i według nowego rozkładu nie zatrzymuje się na stacji w Rębiechowie. Z prośbą o interwencję w tej sprawie zgłosił się do nasz czytelnik, pan Mirosław.

- Wsiada tam wielu pasażerów, około 10-15 osób. Wszystkich podróżujących tym pociągiem dziwi fakt, że staje w Babim Dole - w szczerym lesie gdzie nikt nie wsiada, czy w Żukowie gdzie staje aż na obu przystankach. Zdecydowanie jest to nieprzemyślana decyzja warto się nad tym pokłonić i zrobić korektę. Wysiadam na tej stacji od prawie 15 lat i obecnie mam dylemat, pewnie będę zmuszony przesiąść się do samochodu - pisze nasz czytelnik.

- Przede wszystkim paradoksalną rzeczą jest, że ludzie będą musieli wysiadać na następnej stacji Gdańsk Port Lotniczy, po czym będą się przesiadać na pociąg powrotny by dotrzeć do Rębiechowa czyli okrężną, pokrętną drogą. Zdziwienie budzi to wśród konduktorów jak i wszystkich pasażerów tego przepełnionego pociągu - dodaje.

List z prośbą o interwencję w tej sprawie skierował także do Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego. Jak zaznacza, dotąd nie uzyskał odpowiedzi, co jego zdaniem, potwierdza stosunek tej instytucji do petentów. Problem z nowym rozkładem dotyczy jednak nie tylko przystanku w Rębiechowie, bowiem PKM-ka z Kościerzyny nie zatrzymuje się także na stacjach w Pępowie Kartuskim, Gdańsku Matarni, Brętowie oraz Niedźwiedniku. Swoje niezadowolenie z tego powodu wielu pasażerów PKM wyraża na facebookowym profilu spółki.

- Prosimy o zrozumienie, że na chwilę obecną organizator przewozów chcąc przyspieszyć kursy z Kościerzyny, aby czas przejazdu na całej tak długiej trasie był atrakcyjny, musiał - podobnie jak wcześniej przy "kartuskim sprinterze" - zrezygnować z zatrzymywania pociągów na niektórych przystankach. Zrobił to kierując się liczbą pasażerów na poszczególnych przystankach i na tych najmniej popularnych pociągi z Kościerzyny nie będą się zatrzymywać. Niestety, w porównaniu z Jasieniem, Kiełpinkiem, Strzyżą czy Portem Lotniczym, Gdańsk Rębiechowo ma dużo mniej pasażerów, chociaż jednocześnie nie jest ich mało - odpowiada pasażerom oficjalny profil Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Co zaznacza PKM, wszyscy partnerzy tego projektu, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Szybka Kolej Miejska oraz PKM - będą po wprowadzeniu nowego rozkładu uważnie przyglądać się przepływom pasażerów. Jak dodaje, będą one na bieżąco analizowane, więc niewykluczone, że w przyszłości będą możliwe zmiany w tej materii.

- Oczywiście rozumiemy to, że chcieliby Państwo, aby wszystkie pociągi zatrzymywały się na wszystkich stacjach i przystankach, ale już w studium wykonalności PKM z 2009 roku eksperci jasno wskazywali, że połączenia regionalne z Kartuz i Kościerzyny powinny być kursami przyspieszonymi, zatrzymującymi się tylko na głównych stacjach i przystankach, bo tylko wówczas osiągną one atrakcyjny dla pasażerów i konkurencyjny wobec ruchu samochodowego czas dojazdu do metropolii trójmiejskiej. Obecny rozkład jazdy jest więc po prostu realizacją wytycznych ze studium wykonalności PKM - broni nowego rozkładu Pomorska Kolej Metropolitalna.

Z nowymi rozkładami jazdy można zapoznać się pod tym adresem.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.