Widzisz? Reaguj! Nie dla przemocy wobec dzieci i młodzieży

piątek, 18 listopada 2016 r., 15:58
fot. nadesłane/Punkt Interwencji Kryzysowej w Kościerzynie

19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. W związku z tym od 1 listopada trwa kampania "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". Jej symbolem w powiecie kościerskim są niebieskie ludziki rozstawione w różnych instytucjach, które mają skłaniać mieszkańców do rozmów na temat tego wbrew pozorom nierzadkiego zjawiska i wyrażać swój sprzeciw wobec niego.

Jak wynika z raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, 3 na 10 dzieci w Polsce doświadczyło przemocy ze strony dorosłych, 6 na 10 dzieci dotyka przemoc rówieśnicza, co 5 dziecko pada ofiarą cyberprzemocy, co 7 dziecko doświadczyło wykorzystania seksualnego. Problem ten nie jest więc zjawiskiem marginalnym, dlatego kościerskie instytucje również postanowiły włączyć się w ogólnopolską kampanię Fundacji Po drugie "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży".

Od środy w różnych kościerskich instytucjach - sądzie, prokuraturze, policji, sanepidzie, starostwie powiatowym, urzędzie miejskim, czy przechodniach i szpitalu można zauważyć niebieskie ludziki z charakterystyczną pomarańczową wstążką.

Na banerach znajdują się informacje dotyczące miejsc, w jakich można szukać pomocy, gdzie można dowiedzieć się w jaki sposób reagować, kiedy jest się świadkiem krzywdzenia dzieci. W piątek pracownicy w tych instytucjach mieli przypiętą pomarańczową wstążkę na piersi - symbol kampanii. Kolor pomarańczowy jest kolorem ostrzegawczym.

- Ten symbol ma być pretekstem do podjęcia rozmowy na temat krzywdzenia dzieci i młodzieży. Ma skłaniać nie tylko do rozmowy z najbliższymi, ale także do wyrażania swojego sprzeciwu wobec tego zjawiska. Ponadto w ramach kampanii organizowaliśmy także warsztaty dla młodzieży PZS nr 2 w Kościerzynie dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa, rozmawialiśmy z młodzieżą o tym, co można robić, aby nie krzywdzić swoich dzieci - podkreśla Magda Milewicz z Punktu Interwencji Kryzysowej w Kościerzynie.

Dodajmy, że 30 listopada odbędą się także warsztaty dla pedagogów szkolnych dotyczący rozpoznawania krzywdzenia, zaniedbania wobec dzieci i młodzieży z uwzględnieniem tegorocznego hasła kampanii: "walka z głodem i niedożywieniem".

Organizatorem kampanii w powiecie kościerskim jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie wraz z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Kościerzynie oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościerzynie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.