Odkrywali dawną Kościerzynę podczas IX Rajdu Niepodległości

piątek, 11 listopada 2016 r., 19:38
fot. MD-Z

Tradycyjnie obchodom z okazji 11 listopada towarzyszył Rajd Niepodległości. Kilkadziesiąt zespołów tworzonych przez rodziny, grupy przyjaciół, harcerzy, reprezentacje szkół ruszyło w teren, by mierzyć się z wyzwaniami i poznawać na nowo Kościerzynę - z zupełnie innej, historycznej perspektywy.

Każdy uczestnik rajdu otrzymał mapę i kartę, niezbędną do odnotowania zaliczeń za wykonanie zadania. Zawodnicy musieli odwiedzić osiemnaście punktów usytuowanych w różnych częściach miasta. Tematem przewodnim w tym roku były postaci - Tomasza Rogali i Sat-Okh'a Stanisława Supłatowicza.

Zawodnicy wystartowali z Ogródka Jordanowskiego. Odwiedzili m.in. Muzeum Ziemi Kościerskiej, Rynek Miasta, Starostwo Powiatowe, komendę Państwowej Straży Pożarnej, komendę Policji i Plac św. Jana Pawła II, a zakończyli rajd w hali Sokolnia.

- Wzięłyśmy udział w rajdzie, bo chciałyśmy przetestować swoją wiedzę i przekonać się jak wygląda taka impreza. Jest bardzo fajnie, dobrze radzimy sobie z zadaniami, choć niektóre są dość trudne- opowiadają uczestniczki rajdu z drużyny "Boski Skład z Id".

Zadaniem uczestników było m.in. odśpiewanie abecadła kaszubskiego i przejazd wyjątkową dorożką zaprzęgniętą w dawnego króla polskich dróg popularnie zwanego "maluchem", próba morsowania czy wykazanie się wiedzą o Tomaszu Rogali i Stanisławie Supłatowiczu.

Uczestnicy rajdu przed wyruszeniem w trasę wypuścili w niebo balony napełnione helem. Do każdego z nich przyczepiona była fiszka z informacją w czterech językach - polskim, niemieckim, rosyjskim i angielskim. Konkurs będzie trwał do końca miesiąca. Na właściciela fiszki, która wróci z najdalszego punktu czeka nagroda. Główną wygraną jest dron!

Rajdowi towarzyszyła inauguracja dwóch kościerskich questów. Quest to rodzaj gry terenowej polegającej na odkrywaniu dziedzictwa danego miejsca, a także tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi wędruje się zgodnie ze wskazówkami zawartymi w rymowanych informacjach i zagadkach.

Pierwszy quest pt. "Śladami kościerskich bohaterów" przybliża uczestnikom ważne postacie związane z Kościerzyną, natomiast drugi pt. "Śladami kościerskiej historii" przybliża wydarzenia historyczne ważne dla Kościerzyny. Kościerskie questy powstały w ramach projektu dofinansowanego ze środków MHP, programu "Patriotyzm Jutra" oraz ze środków Gminy Miejskiej Kościerzyna. Pomysłodawcą i zarazem realizatorem projektu jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Kościerzynie.

Wyniki IX Rajdu Niepodległości:

Klasyfikacja drużynowa:
1. miejsce - VII Drużyna Harcerska z Lipusza
2. miejsce - Wilki
3. miejsce - X Drużyna Harcerska z Kościerzyny
4. miejsce - XI Drużyna Harcerska z Wielkiego Klincza
5. miejsce - IV Drużyna Harcerska Koniczyna ze Stężycy
6. miejsce - PPAP SQUAD/XXIII Dryżyna Zuchów z Łubiany

Klasyfikacja indywidualna
1. miejsce - Kacper Liedtke
2. miejsce - Oliwia Mikołajczyk
3. miejsce - Mirosław Staubach

Klasyfikacja rodzinna
1. miejsce - Kałużni - Jereczek
2. miejsce - Witulscy
3. miejsce - Litwińscy
4. miejsce - Browarczykowie
5. miejsce - Pinderowie
6. miejsce - Bednarek-Burandt/Smentoc

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.