Kościerzyna. Uroczyście uczcili Święto Niepodległości

piątek, 11 listopada 2016 r., 18:46
fot. MD-Z

W Kościerzynie uroczyście uczczono 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie liczne delegacje przybyły pod Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Chrystusa Króla, gdzie wysłuchano przemówienia starosty i złożono kwiaty.

Powiatowe obchody Dnia Niepodległości w Kościerzynie rozpoczęto mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Po niej poczty sztandarowe, delegacje przedstawicieli władz samorządowych, szkół oraz instytucji i organizacji działających na terenie powiatu przemaszerowali pod Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Chrystusa Króla. Tam złożono wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Alicja Żurawska, starosta kościerski.

- Dzisiejszy dzień przywołuje w nas pamięć najświętszej wartości każdego narodu - niepodległości. Wydarzenia, które dziś wspominamy bezpośrednio legły u podstaw okresu historii naszej Ojczyzny zwanego czasami Polski Odrodzonej. W okresie międzywojennym jako ścisłą datę odrodzenia niepodległości przyjmowano dzień 11 listopada. Był to dzień podpisania zawieszenia broni na froncie zachodnim, między Francją, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi a Niemcami, które zakończyło I wojnę światową. W tymże dniu władzę wojskową w Warszawie objął Józef Piłsudski. Święto Niepodległości to radość, duma i honor Polaków. Wracamy myślą do pierwszych dni, miesięcy wolności odzyskanej po latach zaborów. To był niezwykły moment w naszych dziejach. Polska powstała nie tylko dzięki międzynarodowej koniunkturze. Odradzająca się państwowość wspierana była powszechnym entuzjazmem - mówiła Alicja Żurawska, starosta kościerski.

Jak podkreśliła starosta, 11 listopada uświadamia Polakom obowiązki, jakie mają wobec ojczyzny.

- Czujemy ciężar odpowiedzialności za niepodległość, której dwukrotnie nasi przodkowie zdołali obronić. Najważniejsza nauka, jaką czerpiemy z minionego okresu to nie marnować szans i nie tracić czasu, a sprzyjającą sytuację międzynarodową wykorzystać jak najlepiej. W pierwszych dniach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Józef Piłsudski za najważniejszą powinność odradzającej się Rzeczpospolitej uznał ułatwić społeczeństwu pracę organizowania się. To był najważniejszy wniosek jaki polscy patrioci różnych nurtów wyciągnęli z historycznych doświadczeń XVIII i XIX wieku. Polska aby się ostać nie mogła być tylko marzeniem inteligenckich elit. Musiała stać się sprawą najszerszych warstw społecznych, wspólną sprawą wszystkich stronnictw, dzielnic i regionów - mówiła Alicja Żurawska.

W ramach obchodów Święta Niepodległości w Kościerzynie po raz dziewiąty zorganizowano Rajd Niepodległości.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.