Kościerzyna. Seniorzy upamiętnili Narodowe Święto Niepodległości

czwartek, 10 listopada 2016 r., 19:35
fot. MSz

Między innymi wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych seniorzy z Kościerzyny upamiętnili Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość odbyła się w Kościerskim Domu Kultury.

Choć Narodowe Święto Niepodległości będziemy obchodzić dopiero w piątek, to seniorzy upamiętnili ten dzień już w czwartek w świetlicy Kościerskiego Domu Kultury. Organizacja całego przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy Domu Kultury, Kościerskiego Centrum Wolontariatu oraz Muzeum Ziemi Kościerskiej.

W programie uroczystości znalazło się głównie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych takich, jak "Legiony", "O mój Rozmarynie", "My, Pierwsza Brygada" czy też "Rota". Krótko o genezie Narodowego Święta Niepodległości opowiedział dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej.

- Chciałbym żebyśmy uświadomili sobie kilka spraw związanych z odzyskaniem niepodległości. Przede wszystkim, czy wiecie z czym związana jest data 11 listopada? Przyjęło się, że to właśnie wtedy obchodzimy Święto Niepodległości, że jest to data, kiedy coś wielkiego się zaczęło, coś się skończyło. To nie do końca tak jest. Proces odzyskiwania niepodległości był długotrwały. Jeśli by go rozciągnąć, to zaczął się wybuchem I wojny światowej, a zakończył w 1923, kiedy to ostatecznie uznano granice II RP - opowiada Krzysztof Jażdżewski.

- Z datą 11 listopada łączą się dwie kwestie. Pierwszą z nich jest zakończenie I wojny światowej, czyli niezwykle ważne wydarzenie w historii naszego kraju i Europy. Umożliwiło nam ono zapoczątkowanie długiego procesu odzyskiwania niepodległości. Drugą z nich było przekazanie Józefowi Piłsudskiemu zwierzchności nad wojskiem. 10 listopada wrócił on do Warszawy z więzienia. To było niezwykle ważne, bo z jednej strony sama jego działalność, a z drugiej ogólna sytuacja w Europie, pozwalały nam walczyć o niepodległość, a później wywalczyć ją siłą. Tak naprawdę wszystkie granice II RP zostały wywalczone przez polskich żołnierzy, a o tym trzeba mówić. Niepodległość na nas nie spadła, nie została nam dana bo ktoś chciał żeby Polska była wolna. Polscy żołnierze ginęli na wszystkich frontach, o tym wszystkim trzeba pamiętać - dodaje.

Dla każdego gościa przygotowano upominek oraz poczęstunek dla każdego gościa. Za oprawę muzyczną podczas uroczystości odpowiadał Grzegorz Daszkowski.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.