Skorzewo. Medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Rio spotkał się z uczniami

poniedziałek, 7 listopada 2016 r., 14:51

Daniel Pek - dwukrotny wicemistrz igrzysk paraolimpijskich, kilkukrotny złoty medalista Mistrzostw Świata wraz z trenerem Leszkiem Zblewskim spotkali się w poniedziałkowy poranek z uczniami szkoły w Skorzewie. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej kariery lekkoatlety, jak i także do podziękowania tym, którzy wspierają jego w tej sportowej drodze. Medaliście igrzysk gratulowali też dyrektor miejscowej placówki, jak i wójt gminy Kościerzyna.

Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Skorzewie, a zainaugurowało go przedstawienie przez trenera Leszka Zblewskiego dotychczasowej kariery Daniela Peka. Zawodowa przygoda z bieganiem dwukrotnego wicemistrza igrzysk paraolimpijskich rozpoczęła się w 2008 roku.

- Zauważyłem Daniela na WFie w kościerskiej Budowlance, gdy miał 17 lat. Bardzo spodobała mi się jego technika biegu, wytrzymałość. Zaprosiłem go do współpracy. Daniel początkowo się opierał. Po namowach zdecydował jednak, że będzie trenował i tak jest do dziś. Od tego momentu minęło osiem lat, a mamy już dwa medale igrzysk paraolimpijskich. Stało się to w bardzo krótkim okresie czasu. Daniel zaczynał tak jak wszyscy od biegów przełajowych w Garczynie - podkreślał trener Leszek Zblewski.

Pierwsze Mistrzostwa Polski Daniel Pek wygrał w 2009 roku we Wrocławiu. Przełomowym rokiem w jego karierze był rok 2011. Wówczas zdobył aż cztery medale - złoty na Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych, dwa złote medale na 3 i 6 km na Mistrzostwach Europy INAS FID w Czechach, dwa złote medale na Mistrzostwach Polski "Sprawni Inaczej". W tym też roku odnotował swójpierwszy start w reprezentacji Polski na Halowych Mistrzostwach Europy w Helsinkach, gdzie wywalczył złoto na 3 km i srebro na 1.500 m. We Włoszech na Mistrzostwach Świata w tym też roku sięgnął po srebro na 800 m i brąz na dystansie 1.500 m.

Rok później po raz pierwszy pojechał na Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie, gdzie w swojej kategorii zdobył srebrny medal. Przepustkę na tegoroczne igrzyska wywalczył podczas Mistrzostw Europy we włoskim Grosseto, gdzie stanął na najwyższym stopniu podium. Podczas paraolimpiady w Rio de Janeiro powtórzył swój sukces z Londynu, ulegając jedynie Amerykanowi.

Tego ostatniego sukcesu w poniedziałek Danielowi pogratulowali dyrektor Zespołu Szkół w Skorzewie oraz wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski.

- Przyłączam się do gratulacji, bo to nie tylko ogromny sukces trenera Leszka Zblewskiego i zawodnika Daniela Peka, ale też powód do radości i dumy dla nas wszystkich. Na ręce pana Daniela chciałbym złożyć list gratulacyjny wraz nagrodą i życzeniami kolejnych sukcesów - mówił wójt Piechowski.

Podczas spotkania licznie zgromadzona młodzież mogła zadać pytania mistrzowi, z czego chętnie skorzystała.