Dom drewniany czy murowany - co się bardziej opłaca?

poniedziałek, 7 listopada 2016 r., 09:36
fot. internet/unioninvest.pl

Wiele osób, które podjęły już decyzję o tym, że decydują się na własne lokum staje przed dylematem. Mają one bowiem wybór pomiędzy dwiema najpopularniejszymi technologiami - murowaną i drewnianą. Która z nich jest bardziej korzystna?

Powszechnie utarło się, że budowa drewnianego domu jest znacznie tańsza. Cena jest także pierwszym kryterium, które najczęściej jest brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Powszechnie uważa się, że budowa domów z drewna może być znacznie tańsza niż wznoszenie domu metodą tradycyjną. Zwolennicy budowy drewnianych domów często podają, że można poczynić oszczędności na przykład podczas wylewania fundamentów.

Niekoniecznie jednak oznacza to, że budowa drewnianego lokum jest tańsza, ponieważ wiąże się ona także z dodatkowymi wydatkami. Jednym z nim jest konieczność zatrudnienia, dobrych, a zarazem droższych fachowców z doświadczeniem w budowie drewnianych domów, a tych na rynku jest niewielu. Oprócz tego, wysokiej jakości, odpowiednio wysuszone drewno może okazać się dość drogie. To wszystko powoduje, że dom budowany w technologii szkieletowej może być jedynie nieznacznie tańszy w budowie, a czasami i nawet droższy. Ponadto budując drewniany dom, trzeba się liczyć z koniecznością ponoszenia kosztów związanych z impregnacją drewna (średnio co 3-5 lat).

Podstawową zaletą domu murowanego jest jego solidność. Dom drewniany natomiast najczęściej przewidywany jest jako konstrukcja na jedno pokolenie. Jego właściwości użytkowe, wyposażenie oraz przeznaczenie pomieszczeń trzeba brać pod uwagę już na etapie projektowania. Chodzi tutaj nawet o takie detale jak cięższe meble, które planuje się zawieszać na ścianach. Ponadto wykonany w klasyczny, murowany sposób dom, znacznie lepiej tłumi hałasy.

Ponadto domy drewniane mają najczęściej niewielką akumulacyjność cieplną. Bardzo szybko da się je ogrzać, ale po wyłączeniu ogrzewania równie szybko się wychładzają. Zdecydowanie bardziej odczuwa się w nich zmiany temperatury zewnętrznej. W domu murowanym ściany znacznie lepiej gromadzą ciepło. Umożliwia to znaczne oszczędności na ogrzewaniu, co jest inwestycją na lata.

Zwróćmy też uwagę na kolejny aspekt - czas budowy. Przyjęło się, że czas budowy drewnianego lokum jest znacznie krótszy od klasycznego, murowanego odpowiednika, który buduje się latami. Tymczasem nie jest to do końca prawdą, ponieważ technologia budowlana zmieniła się znacznie w przeciągu ostatnich lat. Korzystając z usług profesjonalnej ekipy, murowany dom gotowy do użytku, da się bez większych trudności zbudować w cztery miesiące.

Sporą zaletą domów murowanych jest też ich wartość przy ewentualnej odsprzedaży. Domy drewniane ciężko jest sprzedać, ponieważ potencjalni klienci są nieufni w stosunku do tej technologii. Dodatkowo, bardzo trudno oszacować faktyczną wytrzymałość takiej konstrukcji

Podsumowując - wybierając pomiędzy domami z drewna, a murowanymi warto przeanalizować własne oczekiwania, ponieważ każde z rozwiązań ma swoje wady oraz zalety. Kiedy już podejmiemy decyzję warto wziąć pod uwagę ofertę firmy Union Invest z Lipusza. Jest to doświadczony wykonawca w branży budowlanej, który zajmuje się kompleksową budową domów. Eksperci Union Investu pomogą klientowi na wszystkich etapach budowy, od zakupu działki, poprzez dobór projektu, a na oddaniu domu "pod klucz" kończąc.

Korzystając z ich usług bezstresowo możesz zrealizować marzenie o własnym lokum, nie przejmując się niepotrzebnymi formalnościami. Od momentu uprawomocnienia się pozwolenia na budowę firma oddaje w przeciągu czterech miesięcy dom gotowy do użytku.

Wybierając Union Invest wybierasz atrakcyjne ceny, staranne wykonanie, profesjonalny zespół, a także wsparcie na każdym etapie budowy. Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na jej stronie internetowej.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.