Zbierali środki, by odnowić nagrobki dwóch Honorowych Obywateli Kościerzyny

piątek, 4 listopada 2016 r., 12:09
fot. nadesłane/UM Kościerzyna

1 listopada już po raz piąty odbyła się kwesta na rzecz ratowania grobów osób zasłużonych dla Kościerzyny. Dzięki wielkiej ofiarności mieszkańców miasta, wsparciu kościerskich samorządowców, harcerzy oraz wielu instytucji i stowarzyszeń, mimo niekorzystnej pogody, zebrano kwotę 4.924,18 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie nagrobków dwóch Honorowych Obywateli Kościerzyny: ks. Jakuba Żywickiego (1859‒1939) oraz rektora Władysława Glocka (1864‒1938).

Ks. Jakub Żywicki urodził się 26 lipca 1859 roku. w Reszkach. W latach 1886‒1933 był katechetą i kapelanem w zasłużonym dla sprawy polskiej Zakładzie Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Kościerzynie. W dowód uznania 24.01.1930 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kościerzyny. W 1933 roku rozstał się z Kościerzyną i osiadł w Śliwicach. Tam też zmarł 15.02.1939 r. Ostatnim pragnieniem zasłużonego kapłana było spoczęcie w ukochanej Kościerzynie. Tak też się stało.

Władysław Glock urodził się 6 lipca1864 roku w Rożentalu. Był nauczycielem, pierwszym po odzyskaniu niepodległości przewodniczący Rady Miasta Kościerzyna, wieloletnim kierownikiem oraz rektorem kościerskich szkół powszechnych. Honorowe Obywatelstwo Kościerzyny otrzymał 9 listopada 1928 r. Zmarł 6 stycznia1938 roku w Kościerzynie.

- Dzięki państwa wsparciu uratowaliśmy od zniszczenia i zapomnienia kilka zabytkowych nagrobków znajdujących się na kościerskim cmentarzu. W ten sposób udowodniliśmy również, że pamiętamy o osobach, które w sposób szczególny zasłużyły się dla naszego miasta. Poddane renowacji nagrobki otoczyli opieką uczniowie kościerskich szkół - podsumowuje kościerski magistrat.

nadesłane/Urząd Miasta Kościerzyna

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.