Tak przeżywaliśmy Dzień Wszystkich Świętych

środa, 2 listopada 2016 r., 10:04
fot. nadesłane/Piotr Kwidziński

We wtorek z okazji Dnia Wszystkich Świętych na grobach i cmentarzach w wielu miejscach zapłonęły znicze i stanęły kwiaty, a zgromadzeni tam ludzie wspominali zmarłych bliskich i krewnych. Odbywały się także msze święte i nabożeństwa w intencji tych, którzy odeszli.

Dzień Wszystkich Świętych i przypadający 2 listopada Dzień Zaduszny to szczególny czas, w którym wspominamy tych, którzy już od nas odeszli. To czas refleksji i zadumy nad przemijaniem.Płonące na grobach znicze są symbolem naszej pamięci o zmarłych. Jak pisał ksiądz Jan Twardowski - "Śpieszmy się kochać ludzi... tak szybko odchodzą..." - na początku listopada słowa te mają szczególny wydźwięk. Pochylając głowę nad mogiłą naszych krewnych, wspominamy ich, przypominając sobie wszystkie piękne chwile, które dane nam było z nimi przeżyć.

W całej Polsce w okresie Wszystkich Świętych odbywają się kwesty, z których dochód przeznaczany jest m.in. na renowację zabytkowych grobów. Zbiórkę zorganizowali również harcerze w Kościerzynie i Łubianie. W Kościerzynie kwestowali na renowację grobów, natomiast w Łubianie na starych cmentarzy na Wschodzie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.