Z soboty na niedzielę zmieniamy czas - nie zapomnij przestawić zegarka

piątek, 28 października 2016 r., 14:41
fot. MD-Z

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów należy cofnąć o pełną godzinę o trzeciej nad ranem. Oprócz Polski czas zmieni także 75 innych państw.

Im bliżej zimy, tym częściej wielu z nas zastanawia się nad tym, kiedy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Zgodnie z unijną dyrektywą oficjalna zmiana czasu następuje zawsze w ostatnią niedzielę października. Wtedy to dokładnie o godzinie 3. w nocy przestawiamy nasze zegary na godzinę 2. Warto o tym pamiętać, pomimo tego, że większość urządzeń elektronicznych dokonuje tej zmiany automatycznie.

Z prawie 200 państw na całym świecie, tylko 76 zmienia czas na zimowy. Dokonuje tego także większość krajów Starego Kontynentu, nie licząc Islandii, Białorusi oraz Rosji. Warto dodać, że jako pierwsi czas na letni i zimowy rozgraniczyli Niemcy po to, aby oszczędzić zasoby energetyczne podczas wojny. Nastąpiło to dokładnie 100 lat temu - w 1916 roku. W ślad za nimi niedługo poszła Wielka Brytania.

Co ciekawe, w Polsce system zmiany czasu kilkukrotnie wprowadzano i znoszono. Po raz pierwszy dokonano tego w okresie międzywojennym, później w latach 1946-1949 i następnie 1957-64. Od 1977 roku zmianę czasu stosuje się u nas nieprzerwanie. Głównym powodem, dla którego zmieniamy wskazówki jest lepsze wykorzystanie światła słonecznego, a co za tym idzie - oszczędność energii.

Kolejna zmiana czasu - na letni - w 2017 roku przewidziana jest 25 marca - również z soboty na niedzielę. Wtedy to będziemy zmieniać godzinę na zegarku z 2. na 3. w nocy.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.