Chciał kupić koparkę przez internet - stracił 20.000 zł

środa, 26 października 2016 r., 15:08
fot. archiwum

Na kwotę 20.000 zł został oszukany mieszkaniec powiatu kościerskiego, który na jednym z serwisów aukcyjnych wpłacił zaliczkę na zakup koparki teleskopowej. Po dokonaniu wpłaty kontakt ze sprzedającym się urwał. To jednak nie jedyna ofiara oszustów internetowych minionych dni. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują o zachowanie rozsądku podczas zakupów przez internet.

Tylko we wtorek kościerscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. Jak informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie, Piotr Kwidziński, jedno z nich dotyczyło wpłaty zaliczki na zakup koparki teleskopowej.

- Mieszkaniec powiatu kościerskiego na poczet zakupu koparki wpłacił na wskazane konto 20.000 zł. Po dokonaniu wpłaty kontakt ze sprzedającym się urwał. Drugie zgłoszenie dotyczyło zakupu biletów za 1.200 zł na koncert znanego zespołu. W tym przypadku po wykonaniu przelewu kontakt z osobą oferującą sprzedaż także się urwał - podaje asp. Piotr Kwidziński.

Podobnych przypadków w ostatnich miesiącach kościerska policja odnotowała kilkanaście. Funkcjonariusze po raz kolejny więc apelują o zachowanie rozsądku podczas zakupów przez internet.

Schemat działania internetowych oszustów jest zwykle bardzo podobny. Poprzez ogłoszenia w sieci oferują na sprzedaż różne towary bądź usługi po bardzo atrakcyjnej cenie. Po dokonaniu przez kupującego wpłaty na podane konto bankowe, wszelki kontakt ze sprzedającym nagle się urywa. Oszukany nie ma więc ani pieniędzy, ani towaru.

- Przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić wiarygodność osoby sprzedającej dany produkt, a zamiast uiszczać opłatę za towar przed wysyłką, zapłacić nieco więcej i wybrać opcję zapłaty za pobraniem- radzi rzecznik kościerskiej policji.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.