Samodzielna budowa domu - czy to się opłaca?

wtorek, 18 października 2016 r., 11:27
fot. internet/unioninvest.pl

Wiele osób, które podjęły już decyzję o tym, że decydują się na własne lokum ulega popularnemu poglądowi głoszącemu, że samodzielna budowa domu jest bardziej opłacalna. Jak jest w rzeczywistości?

Na pierwszy rzut oka wydaje się to oczywiste - w pracach nie uczestniczą przecież ani pośrednicy, ani deweloperzy, więc oszczędności wydają się przesądzone. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze - musimy posiadać działkę, na której stanie dom, bądź też ją kupić. Nie wydaje się to niczym skomplikowanym, jednak szukając dogodnej lokalizacji dla swojego wymarzonego domu trzeba sprawdzić jej stan prawny, to czy nie jest zadłużona, jak wygląda plan zagospodarowania, co przewiduje, czy działka jest uzbrojona, oraz wiele innych czynników.

Kolejnym krokiem jest wybranie projektu domu - gotowy to koszt kilku tysięcy złotych. Jeśli zaś zdecydujemy się na indywidualny, to wówczas kwota ta podwyższa się znacząco. Następnie trzeba dokonać wyboru ekipy budowlanej, ponieważ większości prac nie da się wykonać samodzielnie. Bardzo łatwo popełnić błąd w przypadku takiej decyzji i zatrudnić nieprofesjonalną ekipę, która może przysporzyć nam wielu kłopotów.

Dodatkowo, do problemów pojawiających się podczas samodzielnej budowy domu można dołączyć opóźnienia w przyłączach, niesprzyjającą pogodę oraz - co najbardziej uciążliwe - kompletowanie wszelkich dokumentów, pozwoleń i "papierków" koniecznych do budowy domu. Sporo kłopotów może pojawić się także w sytuacji, w której zdecydujemy się samemu kupować materiały budowlane. Wówczas, gdy źle oszacujemy ich ilość to musimy albo je zwracać, co rodzi problemy, albo domawiać większą ilość, co z kolei wiąże się z kosztami i spowolnieniem prac. Powierzając to zadanie firmie zdejmujemy z siebie całkowicie odpowiedzialność, utrudnienia i ewentualne wydatki związane z nabywaniem surowców budowlanych.

Lepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić zarówno czas, jak i nerwy wydaje się więc kupno gotowej nieruchomości od dewelopera. Tutaj jednak sporym mankamentem jest lokalizacja ograniczona do miejsc, w których powstają osiedla. Ponadto pewien problem stanowi także brak możliwości zaingerowania w projekt domu. Z reguły deweloperzy pozwalają jedynie na drobne korekty we wnętrzu.

Jeśli więc nie chcemy ani mieszkać na osiedlu złożonym z identycznych domów, ani też narażać się na niepotrzebny stres, ryzyko i nieoczekiwane wydatki związane z samodzielną budową domu, to wówczas pozostaje jeszcze jedno wyjście. Można skorzystać z usług firmy Union Invest z Lipusza. Jest to doświadczony wykonawca w branży budowlanej, który zajmuje się kompleksową budową domów. Eksperci Union Investu pomogą klientowi na wszystkich etapach budowy, od zakupu działki, poprzez dobór projektu, a na oddaniu domu "pod klucz" kończąc. Korzystając z ich usług bezstresowo możesz zrealizować marzenie o własnym lokum, nie przejmując się niepotrzebnymi formalnościami. Od momentu uprawomocnienia się pozwolenia na budowę firma oddaje w przeciągu czterech miesięcy dom gotowy do użytku.

Wybierając Union Invest wybierasz atrakcyjne ceny, staranne wykonanie, profesjonalny zespół, a także wsparcie na każdym etapie budowy. Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na jej stronie internetowej

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.