Zapłaciła za iPhone'a. Telefonu nie otrzymała - coraz więcej ofiar oszustów internetowych

czwartek, 6 października 2016 r., 18:40

Zapłaciła za telefon 1.800 zł, dokonał przedpłaty za ciągnik, wpłacił zaliczkę na samochód - "zakupionego" towaru jednak nie otrzymali. Podobnych przypadków zaledwie od września kościerska policja odnotowała aż kilkanaście. Myślisz, że trafiłeś na okazję? Uważaj! Funkcjonariusze radzą jak nie dać się oszukać podczas zakupów przez internet.

Zakupy przez internet z roku na rok zyskują na popularności. Jedną z głównych zalet jest wygoda. Nie wychodząc z domu można kupić wszystko. Wraz z rosnąca liczbą zwolenników internetowych zakupów, wzrasta jednak również liczba internetowych oszustów. Przekonali się o tym także mieszkańcy powiatu kościerskiego.

- Tylko od września odnotowaliśmy kilkanaście oszustw internetowych. W środę zgłosiła się do nas pani, która zakupiła w sieci iPhone'a. Zapłaciła za niego 1.800 zł. Telefonu jednak nie otrzymała. Kontakt ze sprzedawcą nagle się urwał - mówi rzecznik kościerskiej policji, Piotr Kwidziński.

Podobnych przykładów oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie mógłby wymieniać więcej. Chociażby takich dotyczących dokonanych przedpłat na zakup ciągnika, czy zaliczki na kupno samochodu. Mieszkańcy stracili pieniądze, zamówionego towaru jednak nie zobaczyli.

Schemat działania internetowych oszustów jest zwykle bardzo podobny. Poprzez ogłoszenia w sieci oferują na sprzedaż różne towary bądź usługi po bardzo atrakcyjnej cenie. Po dokonaniu przez kupującego wpłaty na podane konto bankowe, wszelki kontakt ze sprzedającym nagle się urywa. Oszukany nie ma więc ani pieniędzy, ani towaru.

Przy odrobinie zdrowego rozsądku można jednak ograniczyć ryzyko padnięcia ofiarą tej formy oszustwa.

- Przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić wiarygodność osoby sprzedającej dany produkt, a zamiast uiszczać opłatę za towar przed wysyłką, zapłacić nieco więcej i wybrać opcję zapłaty za pobraniem. Gdy już dotrze do nas produkt, należy sprawdzić zawartość paczki przy kurierze. W ten sposób nie stracimy pieniędzy - radzi asp. Piotr Kwidziński.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.