Zapłaciła za iPhone'a. Telefonu nie otrzymała - coraz więcej ofiar oszustów internetowych

czwartek, 6 października 2016 r., 18:40

Zapłaciła za telefon 1.800 zł, dokonał przedpłaty za ciągnik, wpłacił zaliczkę na samochód - "zakupionego" towaru jednak nie otrzymali. Podobnych przypadków zaledwie od września kościerska policja odnotowała aż kilkanaście. Myślisz, że trafiłeś na okazję? Uważaj! Funkcjonariusze radzą jak nie dać się oszukać podczas zakupów przez internet.

Zakupy przez internet z roku na rok zyskują na popularności. Jedną z głównych zalet jest wygoda. Nie wychodząc z domu można kupić wszystko. Wraz z rosnąca liczbą zwolenników internetowych zakupów, wzrasta jednak również liczba internetowych oszustów. Przekonali się o tym także mieszkańcy powiatu kościerskiego.

- Tylko od września odnotowaliśmy kilkanaście oszustw internetowych. W środę zgłosiła się do nas pani, która zakupiła w sieci iPhone'a. Zapłaciła za niego 1.800 zł. Telefonu jednak nie otrzymała. Kontakt ze sprzedawcą nagle się urwał - mówi rzecznik kościerskiej policji, Piotr Kwidziński.

Podobnych przykładów oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie mógłby wymieniać więcej. Chociażby takich dotyczących dokonanych przedpłat na zakup ciągnika, czy zaliczki na kupno samochodu. Mieszkańcy stracili pieniądze, zamówionego towaru jednak nie zobaczyli.

Schemat działania internetowych oszustów jest zwykle bardzo podobny. Poprzez ogłoszenia w sieci oferują na sprzedaż różne towary bądź usługi po bardzo atrakcyjnej cenie. Po dokonaniu przez kupującego wpłaty na podane konto bankowe, wszelki kontakt ze sprzedającym nagle się urywa. Oszukany nie ma więc ani pieniędzy, ani towaru.

Przy odrobinie zdrowego rozsądku można jednak ograniczyć ryzyko padnięcia ofiarą tej formy oszustwa.

- Przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić wiarygodność osoby sprzedającej dany produkt, a zamiast uiszczać opłatę za towar przed wysyłką, zapłacić nieco więcej i wybrać opcję zapłaty za pobraniem. Gdy już dotrze do nas produkt, należy sprawdzić zawartość paczki przy kurierze. W ten sposób nie stracimy pieniędzy - radzi asp. Piotr Kwidziński.

AL

Na to żeby nie dać się nabrać oszustowi najlepszy jest zdrowy rozsadek. Jak iPhone kosztuje połowę tego co u konkurencji to coś musi być nie tak.
Marek Bałuta   piątek, 7 października 2016 r., 10:43
...a zamiast uiszczać opłatę za towar przed wysyłką, zapłacić nieco więcej i wybrać opcję zapłaty za pobraniem. Gdy już dotrze do nas produkt, należy sprawdzić zawartość paczki przy kurierze. W ten sposób nie stracimy pieniędzy - radzi asp. Piotr Kwidziński.... ...niestety ale Pan aspirant źle radzi i wprowadza czytelników w błąd. Teraz, po przeczytaniu tego artykułu kupujący będą żądać od kurierów zgody na otwarcie bo tak policjant powiedział a portal napisał. Żaden kurier czy listonosz nie poz ...
tereferekuku   piątek, 7 października 2016 r., 08:34