Radni stanęli w obronie dyrektora PODRu - nie zgadzają się na odwołanie Aleksandra Macha

środa, 28 września 2016 r., 21:51
fot. AL

Czystki w wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego, po tym jak przejął je rząd, dotykają też pomorską instytucję. Minister rolnictwa złożył wniosek do Rady Miasta Kościerzyna o przyzwolenie na odwołanie z funkcji dyrektora PODRu Aleksandra Macha, który jednocześnie sprawuje też mandat radnego. W jego obronie stanęli wicemarszałek Ryszard Świlski, członkowie Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego, jak i koledzy radni.

20 sierpnia resort rolnictwa przejął od marszałków wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego. Nie trzeba było długo czekać na to, by w ślad za zmianą organu sprawującego pieczę nad placówkami poszły także zmiany kadrowe. Stanowisko ma utracić Aleksander Mach - dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Z uwagi jednak na to, że sprawuje on jednocześnie mandat radnego, minister rolnictwa najpierw musiał wystąpić do Rady Miasta Kościerzyna o zgodę na odwołanie Macha z pełnionej przez niego funkcji.

Kościerscy radni nad wnioskiem ministra procedowali podczas środowej sesji. Na obrady rajców przybyli też wicemarszałek Ryszard Świlski oraz członkowie Społecznej Rady Doradztwa Rolniczego działającej przy PODR.

- Ustawodawca podjął decyzję o zabraniu samorządowi regionalnemu prowadzenia wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Ja z tą decyzją się nie zgadzam. Nie zgadzają się z nią także rolnicy województwa pomorskiego. Jadąc do Kościerzyny, przejażdżałem przez Lubań. Wjechałem do PODRu i zastanawiałem się przez pewien moment, "po co nam to było". Oczywiście wiem po co to było - podkreślał Ryszard Świlski.

- Aleksander Mach z ogromną determinacją realizował zadania, ale też wprowadzał swoje pomysły, aby ośrodek doradztwa rolniczego nie funkcjonował w Gdańsku, ale funkcjonował tam, gdzie powinien, czyli najbliżej ludzi, którzy korzystają z jego usług. To innowacje Aleksandra Macha spowodowały, że ośrodek doradztwa jest w Lubaniu. Efekty prowadzenia przez niego jednostki są bardzo dobre zarówno pod względem wyniku finansowego, rozwiązań szkoleniowych, jak i formą współpracy z organizacjami rolniczymi i rolnikami. Zarząd województwa pomorskiego obdarzył przed czterema laty zaufaniem Aleksandra Macha. To zaufanie pozostaje. Zastanawiałem się, czy jest chociaż jeden powód, aby odwołać dyrektora Macha. Nie znalazłem takowego - kontynuował.

- Dla mnie jest to wspaniały człowiek, doskonały menadżer. Osoba, która dotrzymuje słowa. Jako przewodniczący rady pamiętam program dla Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który miał stworzyć innowacyjną firmę dotyczącą całego postępu rolnictwa. Zbudował piękny budynek, biogazownię, pasiekę, nowoczesny sad w wydaniu tradycyjnym. Wiem, że następnym jego marzeniem było, aby dokonać modernizacji kolejnego budynku i wiele innych działań. W imieniu całej rady i rolników uważam, że nie ma powodów do odwołania dyrektora Macha - wtórował mu przewodniczący Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego przy PODRze, Tadeusz Haase.

Głos oddano też samemu zainteresowanemu.

- Jest to dla mnie bardzo niekomfortowa sytuacja. Nikomu z Was nie życzę, abyście musieli coś takiego przeżywać. Nie jest tak, że za wszelką cenę chodziło mi o to, aby do takiego spotkania dziś doszło. Ze swojej strony próbowałem tego uniknąć. Z wielu przyczyn się to nie udało. Zostałem powałany na pięć lat. Staram się wykonywać swoją pracę solidnie i sumiennie. Do końca kadencji pozostał mi jeszcze rok. Mam w sobie jeszcze tyle energii, wiary, siły, że ten kolejny rok zdecydowanie mogę zarządzać Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Nie widzę żadnych przyczyn dlaczego nie miałoby tak być. Powodów również nie znam - mówił Aleksander Mach.

Podczas dyskusji radny Tomasz Dargacz zwrócił uwagę na to, że na ręce przewodniczącej wpłynęło pismo odnośnie odwołania Aleksandra Macha ze stanowiska. Z uwagi na to, że był to anonim, szefowa rajców Teresa Preis odmówiła odczytania go radnym. Jak się okazało, po wtorkowym anonimie, w środę przewodniczącej rady dostarczono kolejny dokument - tym razem z podpisami, jednak niewyraźnymi. Jak wyjaśniał burmistrz Michał Majewski, nadawcami pism mieli być pracownicy PODRu. Mimo to, Teresa Preis, jak i inni radni oba dokumenty potraktowali jako anonimy i nie brali ich pod wzgląd podczas podejmowania decyzji.

Ostatecznie radni 14 głosami "za", przy trzech wstrzymujących i jednym przeciwym nie wyrazili zgody na odwołanie Aleksandra Macha z funkcji dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Czy solidarność radnych uchroni Aleksandra Macha przed utratą stanowiska?

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.