Kiedy warto zainwestować w okna pasywne?

poniedziałek, 19 września 2016 r., 15:40
fot. nadesłane

Coraz więcej Polaków interesuje się energooszczędnymi rozwiązaniami w zakresie budownictwa jednorodzinnego. Dzięki założeniom budownictwa energooszczędnego można zmniejszyć koszty związane z eksploatacją, a przy tym również przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Na bardzo dobre parametry izolacyjne budynków energooszczędnych, a także pasywnych, które spełniają jeszcze bardziej restrykcyjne normy - ich zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi do 15kWh/m2a, natomiast dla energooszczędnych od 30 do 70 kWh/m2a, wpływa bardzo wiele czynników. Najważniejsze jest osiągnięcie właściwego bilansu pomiędzy stratami ciepła oraz zyskami ciepła, co pozwala na uzyskanie jak najmniejszych strat energii cieplnej.

Nowoczesne okna pasywne wyróżniają się specjalną konstrukcją - są grubsze od zwykłych okien, najczęściej wykonane z drewna, aluminium czy połączenia drewna z aluminium, a także stosuje się w nich po kilka szyb zespolonych. Dzięki swojej specjalnej konstrukcji okna te charakteryzują się znacznie lepszą izolacyjnością, są szczelne, ale jednocześnie również nie wywołują ryzyka związanego z zawilgoceniem budynków.

Przy realizacji domu pasywnego okna tego rodzaju są wobec tego niezbędne - najczęściej stosuje się okna trzyszybowe, ale można spotkać się też z oknami czteroszybowymi. Można również zamówić je w wersji antywłamaniowej, co powoduje, że dodatkowo przyczyniają się one do poprawy bezpieczeństwa budynku.

Przy kupowaniu okien pasywnych bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na współczynnik przenikania ciepła, który jest określany skrótem Uw i powinien wynosić poniżej 0,8 W/m2K. W ten sposób okna te są w stanie pozyskiwać energię cieplną z energii słonecznej, a przy tym zapobiegają stratom ciepła.

Wobec tego w okna pasywne najlepiej zainwestować wtedy, gdy planuje się wykonać dom pasywny. W przypadku zwykłych budynków, które nie spełniają wymogów budynków pasywnych, zakupienie ich nie da jednak tak optymalnych wyników w energooszczędności, biorąc pod uwagę również ich wyższe ceny.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.