I Mistrzostwa Pomorza w wyścigach drezyn ręcznych

piątek, 16 września 2016 r., 14:55
fot. AL

W piątek Kościerzyna zamieniła się w polską stolicę drezyn. Było w czym wybierać, ponieważ w tutejszym Muzeum Kolejnictwa pojawiły się zarówno drezyny ręczne oraz te o napędzie rowerowym. Najważniejszym wydarzeniem były jednak I Mistrzostwa Pomorza w wyścigach Drezyn Ręcznych. O tytuł mistrza walczyły 22 drużyny.

Kościerskie Muzeum Kolejnictwa stało się w piątek areną zmagań I Mistrzostw Pomorza w wyścigach Drezyn Ręcznych.

- Kościerzyna ma ogromne tradycje, jeśli chodzi o kolejnictwo. Przede wszystkim mamy piękne muzeum, jedyne takie na Pomorzu. Pod względem zgromadzonego taboru jest to największe muzeum w Polsce. Trzeba wykorzystywać potencjał takiego miejsca. Mistrzostwa Pomorza w wyścigach Drezyn Ręcznych z jednej strony pokazują, że nie tylko przychodzi się tutaj, by zobaczyć przepiękne parowozy, ale też można tu aktywnie spędzić czas. Stąd właśnie te mistrzostwa - mówi Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Do walki stanęły 22 drużyny, które zmierzyły się w czterech kategoriach: szkoły podstawowe (8 drużyn), gimnazja (11 drużyn), dorośli (2 drużyny) oraz weterani (1 drużyna). Każda z nich miała do przebycia ponad półkilometrowy odcinek. Team, który przejechał go najszybciej w swojej kategorii, sięgnął po tytuł mistrza.

- W pierwszych mistrzostwach wystartowało ponad 20 drużyn, z czego bardzo się cieszymy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku tych drużyn będzie przynajmniej jeszcze raz tyle. Fama o mistrzostwach pójdzie w świat. Nasza młodzież jest najlepszym przekaźnikiem reklamy, dlatego jestem przekonany, że następne mistrzostwa będą jeszcze liczniejsze - dodaje Krzysztof Jażdżewski.

Organizatorami I Mistrzostw Pomorza w wyścigu Drezyn Ręcznych byli: Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Burmistrz i Rada Miasta Kościerzyna, Miejski Ośrodek Pomocy Społeczny w Kościerzynie, Kościerski Dom Kultury, Biuro Placówek Oświatowych w Kościerzynie, czy Klub Miłośników Kolei "Tendrzak" z Gdańska, który dostarczył dwie drezyny - ręczną i rowerową, na których można było odbyć treningi.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.