Blisko 20 mln dla kościerskich gmin na modernizacje oczyszczalni i budowę kanalizacji

piątek, 16 września 2016 r., 11:03
fot. archiwum

Urząd Marszałkowski ogłosił już listę projektów zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - gospodarka wodno - ściekowa. Wśród szczęśliwców znalazło się pięć samorządów z powiatu kościerskiego oraz przedsiębiorstwo Lubeko. W sumie na naszym terenie zrealizowane mają być projekty o wartości ponad 33 mln zł, z czego dotacja ma wynieść blisko 20 mln zł.

W sumie w województwie pomorskim dofinansowanie uzyskało 26 projektów, których łączna wartość opiewa na kwotę ponad 200 mln zł. Ich realizacja ma zostać dotowana w wysokości blisko 130 mln zł. W gronie instytucji zakwalifikowanych znalazło się aż pięć gmin z naszego powiatu oraz przedsiębiorstwo obsługujące oczyszczalnie w Łubianie (gm. Kościerzyna).

Najwięcej środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego trafi do Starej Kiszewy. Tutejszy samorząd zamierza rozbudować sieć wodno-kanalizacyjną w miejscowościach: Konarzyny, Cięgardło, Olpuch, Chwarzenko i Stara Kiszewa oraz rozbudować oczyszczalnię ścieków w Starej Kiszewie. Wartość tegoż projektu to ponad 15,7 mln zł, z czego nieco ponad 7 mln zł ma pochodzić z pozyskanej dotacji.

Fundusze otrzyma też gmina Dziemiany, która planuje kompleksowo uregulować gospodarkę ściekową w aglomeracji Dziemiany poprzez budowę sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Kalisz i Raduń wraz z modernizacją gminnej oczyszczalni ścieków w Parowej. Zadanie dziemiańskiego samorządu ma kosztować ponad 5,1 mln zł. Na jego realizację ma otrzymać 3.588.048 zł dofinansowania.

2.751.014 zł - to wysokość dotacji, która zasili projekt gminy Karsin polegający na rozbudowie i modernizacji mechaniczno-chemicznej oczyszczalni ścieków w miejscowości Cisewie. W sumie wartość inwestycji to 3.976.739 zł.

Na liście zakwalifikowanych do dofinansowania znalazła się także gmina Lipusz. Na wart niemal 1,3 mln zł projekt, samorząd otrzyma blisko 900 tys. zł. W ramach zadania poprawie ma ulec proces technologiczny oczyszczalni ścieków w Lipuszu, zaś budynek technologiczny poddany zostanie przebudowie i rozbudowie.

Środki w wysokości 1.680.866 zł pozyskała także gmina Nowa Karczma, która przeznaczy je na modernizację gospodarki osadowej i odpadowej w gminnych oczyszczalniach ścieków na terenie gminy. Łączna wartość zadania to niemal 2,5 mln zł.

Fundusze z RPO zasilą też budżet przedsiębiorstwa Lubeko (gmina Kościerzyna), która za pozyskane fundusze rozbuduje i przebuduje oczyszczalnie ścieków dla potrzeb przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej mieszkańców obszaru aglomeracji Łubiana. Projekt ten opiewa na kwotę 4.777.320 zł, zaś dofinansowanie ma stanowić 3.302.250 zł.

W sumie wartość kościerskich projektów ma wynieść 33.383.775 zł, w tym 19.295.207 zł ma pochodzić z dotacji.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.