Sprawdź, jakie wydarzenia zaplanowano na najbliższy weekend

środa, 14 września 2016 r., 15:52

Przed nami kolejny już wrześniowy weekend, a podczas niego nie zabraknie atrakcyjnych imprez, jak i ważnych dla lokalnej społeczności wydarzeń. Przed nami między innymi Mistrzostwa Pomorza w Wyścigach Drezyn Ręcznych, Kaszubska Jesień Rolnicza z diecezjalnym świętem plonów, Światowy Zjazd Sybiraków oraz Obchody 70. rocznicy stracenia kpt Alojzego Bruskiego w Dziemianach. W Wielkim klinczu kolejny mecz w superlidze stoczą zaś kościerskie szczypiornistki.

Piątek

Kościerzyna. I Mistrzostwa Pomorza w Wyścigach Drezyn Ręcznych
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie oraz Burmistrz i Rada Miasta Kościerzyna zapraszają na I Mistrzostwa Pomorza w Wyścigach Drezyn Ręcznych. Tym samym już w piątek, 16 września Kościerzyna zamieni się w Polską stolicę drezyn. Będzie w czym wybierać, ponieważ w muzeum pojawią się zarówno drezyny ręczne czy drezyny o napędzie rowerowym, ale i cięższe konstrukcje.

Oprócz tego do dyspozycji uczestników będą również pozostałe atrakcje muzeum: ekspozycja czasowa "Niezwykła historia biletu kolejowego" (zwiedzający może wcielić się w rolę drukarza, kasjera, konduktora i pasażera pociągu w ubiegłym stuleciu, kiedy używano tzw. biletów Edmondsona), ekspozycja stała, pokazy 3 D, makiety. Zawody rozegrane zostaną w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, dorośli i weterani. Start zawodów o godzinie 11.30.

Kościerzyna. Bal seniora w stylu lat 20-tych
Kościerskie Stowarzyszenie "Factum" zaprasza na Bal Seniora w stylu lat 20-tych. Na uczestników imprezy czeka dobra zabawa przy muzyce na żywo.

Sobota

Dziemiany. Obchody 70. rocznicy stracenia kpt Alojzego Bruskiego
Obchody 70. rocznicy stracenia we Wronkach kpt Alojzego Bruskiego "Graba" - urodzonego w Piechowicach żołnierza Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych - zainicjuje msza święta w kościele parafialnym o godzinie 12. Po niej złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą "Graba". Około godziny 13. uczestnicy obchodów spotkają się w Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie zaplanowano prezentację multimedialną pt. "Kpt. Alojzy Bruski - Żołnierz Wyklęty" przygotowaną przez młodzież gimnazjalną oraz wykład dr Alicji Paczoskiej-Hauke (IPN Bydgoszcz) pt. "Tragiczne losy kpt. Alojzego Bruskiego "Graba" żołnierza Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych na Pomorzu".

Lubań. XIX Kaszubska Jesień Rolnicza
Już po raz 19. w Lubaniu swój dorobek zaprezentują firmy obsługujące rolnictwo oraz ogrodnictwo. Przed nami bowiem kolejna edycja dwudniowych targów Kaszubska Jesień Rolnicza, które rokrocznie do Lubania ściągają prawdziwe tłumy. W sobotę, jak i niedzielę od godziny 9. każdy będzie mógł się przyjrzeć wystawie królików i gołębi rasowych. Nie zabraknie też pokazu zwierząt hodowlanych i ozdobnych jak również kiermaszu ogrodniczego.

XIII Światowy Zjazd Sybiraków
Corocznie 17 września, w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku oraz w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku spotykają się ci, których dotknął koszmar zsyłki na Syberię, ich rodziny i bliscy. Druga część uroczystości, a więc ta odbywająca się na terenie CEPRu rozpocznie się o godzinie 13. Apelem Pamięci i mszą świętą. Po niej nastąpią wystąpienia przedstawicieli Sybiraków i władz samorządowych, wręczenie odznaczeń za Zasługi dla Związków Sybiraków oraz nagród "Bursztynowe drzewo". Tegoroczny zjazd zwieńczy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis oraz spotkanie poetyckie.

Wielki Klincz. Mecz piłki ręcznej - Kościerzyna vs. Lublin
Przed nami kolejna sobota z PGNiG Superligą Kobiet. Tym razem na Kaszuby przyjedzie MKS Selgros Lublin, czyli drużyna, która od ponad dwudziestu lat nie schodzi z ligowego podium. W tym czasie zespół wywalczył aż 19-krotnie mistrzostwo Polski. Kościerski UKS PCM czeka trudne zadanie. Nikt jednak broni nie składa, nasze szczypiornistki zapewniają, że będą walczyć od pierwszej do ostatniej minuty. Początek rozgrywek o godzinie 16. na hali sportowej w Wielkim Klinczu.

Wdzydze Kiszewskie. Z motyką na bulwy
W najbliższy weekend muzeum we Wdzydzach zaprasza na wydarzenie pn. "Z motyką na bulwy". W programie między innymi prezentacja roślin bulwiastych "Topinambur i spółka" - historia uprawy, gatunki, przepisy kulinarne, wykopki kartofli i topinambura, orka i bronowanie zagonów, czy potrawy z ziemniaków i topinambura - placki, sałatka z topinambura, kuglonki, golce, pulki ze śledziem, kartofelzupa, kuchy, bulwy i jabłka z ogniska. Ponadto przewidziano także gry, zabawy i konkursy przy ognisku, dawne zajęcia gospodarskie, a na targu będzie można zakupić produkty pochodzenia naturalnego.

Niedziela

Dożynki diecezjalne i gminy Nowa Karczma
W niedzielny dzień Kaszubskiej Jesieni Rolniczej tradycyjnie towarzyszyć będą uroczystości dożynkowe. W Lubaniu za tegoroczne plony dziękować będą rolnicy z diecezji pelplińskiej. Wspólne świętowanie zainauguruje msza święta o godzinie 11. Po niej barwny korowód przemaszeruje do ceny na placu targowym, gdzie nastąpi dzielenie się chlebem oraz rozstrzygnięcie konkursów na najładniejsze stoisko, Hit Targów, czy Wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne. Nie zabraknie też występów artystycznych, a na ich finał wystąpi zespół Casanova.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.