Dobrogoszcz. Zakończono III Festiwal Żurawiny

sobota, 10 września 2016 r., 21:47
fot. MSz

W sobotę w Dobrogoszczy zakończył się drugi dzień III Festiwalu Żurawiny. Podczas dwudniowej imprezy na jego uczestników czekały atrakcje takie, jak wspólne gotowanie zupy żurawinowej, rajd rowerowy "śladem kaszubskiem żurawiny", występy artystyczne, pokaz barmański oraz koncert Pawła Ruszkowskiego.

Impreza odbywała się już po raz trzeci i została zorganizowana przez Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Kościerska Chata". Rozpoczęła się w piątek od konferencji "Dar natury - żurawina", w jej trakcie można było dowiedzieć się o zdrowotnych właściwościach żurawiny oraz skosztować żurawinowego piwa, uwarzonego specjalne przez Stary Browar Kościerzyna.

Drugi dzień festiwalu odbywał się w wyjątkowo malowniczej lokalizacji - nad jeziorem Dobrogoszcz w Dobrogoszczy. Dla wszystkich jego uczestników przygotowano całą masę atrakcji. Pośród nich znalazły się występy kapeli ludowej "Kaszuby" z Karsina, wspólne gotowanie zupy żurawinowej, pokazy sztuki barmańskiej Michała Kobylańskiego, kabarety i piosenki w wykonaniu KGW Sąsiadki Aparatki z Wielkiego Klincza, a także konkursy i gry dla dzieci przygotowane przez członków Kościerskiego Centrum Wolontariatu. Najmłodsi mogli także zobaczyć sprzęt i pojazdy, którymi dysponują druhowie z KP Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie oraz z kościerskiej Komendy Powiatowej Policji. Imprezę zwieńczył koncert Pawła Ruszkowskiego.

III Festiwalowi Żurawiny towarzyszył także Rajd Rowerowy "Śladem kaszubskiej żurawiny". Trasa dwudniowego rajdu przebiegała przez miejsca ciekawe ze względu na historię oraz kulturę regionu. Rowerzyści odwiedzili między innymi klasztor ponorbertańskiego w Żukowie, wieżę widokową w Wieżycy, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Uroczysko w Nowej Karczmie.

Wyniki konkursu na najlepszą potrawę z żurawiną:
I miejsce:
- Barbara Stolc - rolada z żurawiną w galarecie
II miejsca:
- Irena Hetmańska - sałatka z żurawiną
- Joanna Rogińska - lody żurawinowe
III miejsca:
- Kościerska Chata - bigos z żurawiną
- Janina Lipska - królik w sosie żurawinowym
- Krystyna Toruńczak - indyk w sosie żurawinowym z dodatkami
- Kazimierz Konkol - ruchanki z żurawiną
- Elżbieta Sabisz - schab z żurawiną
- Barbara Sałata - drożdżówka z żurawiną
- pani Danuta - sernik z żurawiną

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.