Wzrost zachorowań na boreliozę. Już osiemdziesiąt przypadków w powiecie

piątek, 2 września 2016 r., 11:39
fot. internet/wikipedia.org

Na przestrzeni ostatnich lat kościerski sanepid odnotował aż pięciokrotny wzrost zachorowań na boreliozę. Tylko w tym roku zarejestrowano już osiemdziesiąt przypadków boreliozy. Do czerwca było ich dwadzieścia dziewięć. Tymczasem przez cały ubiegły rok pięćdziesiąt sześć.

Od kilku lat liczba zachorowań na boreliozę drastycznie rośnie. To choroba wywoływana przez bakterie. Przenoszą ją kleszcze. Jak już pisaliśmy kleszcze mogą przenosić do 130 odmian wirusów, ponadto wiele rodzajów bakterii. Najgroźniejszymi chorobami, które dotknąć mogą człowieka ukąszonego przez kleszcza są odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza.

- Tendencja zachorowań na boreliozę jest bardzo zwyżkowa. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 56 takich przypadków, we wcześniejszych latach było ich znacznie mniej, 12, 13. Przez cały rok otrzymujemy zgłoszenia, bo często jest tak, że chore osoby zgłaszają się dopiero, gdy odczuwają zmiany neurologiczne i w układzie kostnym. Jest to bardzo duże niebezpieczeństwo - informuje Grażyna Greinke dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie.

Jak informuje, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, po siedmiu do dziesięciu dni od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która następnie (w okresie nawet do kilku tygodni) powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę - tzw. rumień wędrujący. Miejscowej zmianie na skórze towarzyszą często objawy uogólnione, takie jak: zmęczenie, ból mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku. Jak przestrzega, sanepid brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca.

Aby ustrzec się przed kleszczem, warto pamiętać o kilku zasadach.

- Przypominamy, żeby wybierając się do lasu szczelnie się ubrać, nie zostawiać nieosłoniętych miejsc. Ważne jest to, by zakładać jasną odzież, bo na takiej łatwiej zauważymy kleszcza. Po powrocie do domu trzema pamiętać o wytrzepaniu ubrania i dokładnym obejrzeniu ciała. Pamiętajmy też o używaniu środków ochronnych, których na rynku dostępnych jest bardzo wiele - dodaje dyrektor kościerskiego sanepidu.

Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny, po zauważeniu kleszcza, należy natychmiast delikatnie go usunąć. W tym celu należy pęsetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.