Finał policyjnej "afery alkoholowej" dopiero za dwa lata

piątek, 2 września 2016 r., 10:26
fot. archiwum

Trzej kościerscy policjanci już prawomocnie zostali uniewinnieni od zarzucanego im spożywania alkoholu na komendzie. Wciąż jednak oczekują na decyzją odnośnie dyscyplinarnego wydalenia ich ze służby. Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku odwołała się bowiem od uchylającego "dyscyplinarkę" wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego do NSA, a ten sprawę ma rozpatrzyć najwcześniej za dwa lata.

Przypomnijmy, że proces przed kościerskim sądem, jak również postępowanie dyscyplinarne toczące się wobec trzech kościerskich policjantów - Dominika Ł., Tadeusza P. i Dawida P., jest pokłosiem wydarzeń z 15 maja 2015 roku, kiedy to zgodnie z informacją otrzymaną przez byłego szefa kościerskiej policji, mieli oni spożywać alkohol na terenie komendy.

Postępowanie w sprawie o wykroczenie prowadziła komenda w Gdyni, która zakończyła je skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie mundurowych. Ostatecznie jednak sąd uniewinnił policjantów od zarzucanego im czynu. Wyrok jest prawomocny.

Równolegle z postępowaniem wykroczeniowym toczyło się także postępowanie dyscyplinarne, podczas którego oddalono zarzut spożywania alkoholu na terenie jednostki przez policjantów. Mundurowi odpowiadali więc wyłącznie za dwukrotne niewykonanie polecenia służbowego, które miało polegać na odmowie poddaniu się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Postępowanie zakończyło się dla nich wymierzeniem kary wydalenia ze służby.

Funkcjonariusze odwołali się jednak od decyzji Komendanta Powiatowego Policji w Tczewie, który był ich przełożonym dyscyplinarnym, do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku. Ten jednak podtrzymał decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym. Sprawę skierowali więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Ten po szczegółowym zbadaniu sprawy stwierdził naście uchybień proceduralnych w postępowaniu prowadzonym przez obu komendantów i uchylił decyzję komendanta wojewódzkiego i powiatowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wykazał sporo naruszeń przepisów prawa i to zarówno podczas prowadzenia postępowania dyscyplinarnego, jak i wymierzania kary dyscyplinarnej. Najbardziej zdumiewającym było to, jak zauważył Sąd, że żaden z komendantów w swojej decyzji nie uznał policjantów za winnych zarzucanych im czynów, a pomimo tego stwierdzenia ich ukarali. Sąd nakazał więc ponowne przeprowadzenie postępowania dyscyplinarnego.

Z takim postanowieniem nie zgadza się jednak Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, który wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak dowiedzieliśmy się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, sprawa na wokandę trafi najwcześniej za dwa lata.

Dodajmy, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylający decyzję zarówno komendanta powiatowego, jak i wojewódzkiego, powoduje to, że tych decyzji nie ma, a tym samym, w świetle przepisów prawa, funkcjonariusze pozostają w służbie.

Do sprawy wrócimy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.