Powiat. Szkoły gotowe na przyjęcie uczniów

środa, 31 sierpnia 2016 r., 15:29
fot. internet/UG Kościerzyna

Czas letniej przerwy w nauce nie oznacza, że szkoły świecą pustkami. Dźwięki dzwonka zamieniły się na stukot młotków i inne dźwięki remontów. Niemal wszystkie placówki na terenie powiatu przeszły drobne modernizacje, w niektórych natomiast inwestycje pochłonęły kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy złotych.

W czwartek zabrzmi pierwszy dzwonek. Po ponad dwumiesięcznej przerwie uczniowie powrócą do szkół. Wakacyjny czas gminy i powiat wykorzystali na remonty placówek.

Wśród powiatowych szkół, największe zmiany nastąpiły w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie, gdzie odnowiono w sumie siedem sal dydaktycznych, w tym jedną dzięki darowiźnie od rodziców oraz podłogę w bibliotece. W sumie prace te pochłonęły 100.000 zł. W Powiatowym Zespole Szkół nr 1 odświeżono trzy sale lekcyjne oraz dokonano remontu portierni. W PZS nr 3 między innymi odnowiono trzy sale lekcyjne i cztery toalety.

Modernizacji poddany został także Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, gdzie powstała windy dla osób niepełnosprawnych. Ponadto zamontowano lampy, naprawiono schody, jak i ułożono część chodnika na odcinku od windy do wejścia głównego. Remonty w tejże placówce kosztowały ponad 170 tys. zł.

Ponad 300.000 zł pochłonęło zaś przygotowanie do nowego roku szkolnego szkół na terenie miasta Kościerzyna. Bieżące naprawy i malowanie sal odbyło się w każdej z placówek. W Zespole Szkół Publicznych nr 3 powstała dodatkowo nowa łazienka dla najmłodszych dzieci. Wymieniono też instalację elektryczną w części szkoły. W Zespole Szkół Publicznych nr 2 wymieniono z kolei stolarkę drzwiową oraz instalację elektryczną na korytarzach. Kościerska "szóstka" zyskała natomiast nowe pomieszczenia socjalne dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz wyremontowaną łazienkę dla dziewcząt na parterze budynku głównego.

Przez dwa miesiące nie próżnowano także w gminie Kościerzyna. W Kornem wyremontowano poddasze poprzez wymianę drzwi i podłóg oraz malowanie, w Niedamowie wymalowano ściany w salach lekcyjnych, wymieniono bitkę na sufitach, ułożono w holu tarkett, a dodatkowo wymieniono instalację elektryczną i sieć internetową. Nową instalację elektryczną zyskały też szkoły w Nowym Klinczu oraz Skorzewie. W Wąglikowicach zainstalowano monitoring. Z nowych podłóg w klasach oraz na korytarzach będą mogli cieszyć się z kolei uczniowie z Wielkiego Podlesia.

Ponadto w Łubianie wymalowano korytarz główny, wymieniono instalację elektryczną oraz lampy na sali sportowej, natomiast w Wielkim Klinczu za kwotę niemal 123 tys. zł wymieniono wykładzinę na korytarzu głównym i bocznym, wymalowano korytarze, wymieniono instalację elektryczną, wymieniono drzwi.

W gminie Stara Kiszewa największe zmiany czekają przedszkolaków. Przedszkole w Starej Kiszewie rozbudowano bowiem o dodatkowe sale. Modernizacji poddano też teren wokół placówki. Co także istotne ruszyły prace przy budowie żłobka. Powody do radości mogą mieć też starsi uczniowie, którzy już niedługo będą mogli korzystać z nowej hali sportowej. W związku z tą inwestycją przebudowano plac przed tutejszym zespołem szkół, wejście do szkoły oraz przejście łączące placówkę z nową halą. Ponadto w Starych Polaszkach wykonano nowe wejście do placówki, zmodernizowano korytarz na piętrze oraz pokój pedagoga. Drobne prace kosmetyczne nie ominęły też szkół w Górze i Nowych Polaszkach.

Sporo inwestycji przeprowadzono też w placówkach w gminie Nowa Karczma. W Zespole Szkół w Nowej Karczmie przeprowadzono remont oraz pomalowano klasy lekcyjne i stołówkę na parterze budynku gimnazjum. Ponadto wydzielono przeszkleniami część obiektu Szkoły Podstawowej przeznaczoną dla uczniów oddziału przedszkolnego. W Szatarpach gruntownie przebudowano pomieszczenia sanitarne wraz z wymianą instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej oraz ułożeniem glazury. W Zespole Szkół Grabowo Kościerskie docieplono elewację hali sportowej i łącznika do budynku szkoły wraz z nową wyprawą tynkarską, wymianą parapetów i opierzeni budynku. Z kolei w Lubaniu wyremontowano sale klasowe dla najmłodszych uczniów wraz z budową sanitariatów oraz przebudową pomieszczenia kuchennego.

Gmina Liniewo na remonty w swoich placówkach oświatowych wydała dotychczas około 400.000 zł. W Zespole Oświatowym w Garczynie dokonano przebudowy i modernizacji części budynku. Zakres prac obejmował przebudowę podłóg w budynku szkoły i przedszkola, wymianę części instalacji CO oraz elektrycznej. Odnowiono także cześć klas oraz pomieszczeń komunikacyjnych i gospodarczych. W Liniewie z kolei zakończono prace przy rozbudowie przedszkola oraz doposażenie placu zabaw. W istniejące części przedszkolnej dokonano remontu ciągów komunikacyjnych oraz wymieniono cześć stolarki drzwiowej. W szkole podstawowej wykonano remont w części zaplecza kuchennego oraz stołówki.

W Szkole Podstawowej w Głodowie dokonano przebudowy układu CO, wymieniono część stolarki drzwiowej, termoizolację części budynku wraz z wymianą orynnowania i kominów. Ponadto przeprowadzono remonty renowacyjne w jednej klasie, ciągu komunikacyjnym oraz bibliotece. W Wysinie natomiast przebudowano komin w pawilonie szkolnych. We wszystkich tych placówkach dodatkowo we własnych zakresie wykonano drobne prace związane z poprawą estetyki szkoły czy odnowieniem pomieszczeń dydaktycznych.

Gmina Karsin zainwestowała w przebudowę sekretariatu w szkole w Osowie. Przy tej okazji powiększony też został korytarz przy głównym wejściu oraz wydzielono pomieszczenie na sprzęt sportowy. Koszt materiałów oraz robocizny wyniósł 20.000 zł i pokryty został ze środków własnych szkoły. Przeniesienie sekretariatu do nowego, przestronnego pomieszczenia było możliwe dzięki temu, że wiosną w dawnym mieszkaniu nauczycielskim urządzono nową salę matematyczną wraz z zapleczem sanitarnym dla dzieci klas 4-6. W innych placówkach wymalowano część sal dydaktycznych i korytarzy. W gminie Dziemiany remontowi poddano świetlicę w Szkole Podstawowej w Kaliszu. W pozostałych placówkach, tak samo jak w przypadku szkół na terenie gminy Lipusz dokonano drobnych prac odświeżających szkolne pomieszczenia.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.