Rolnicy z Dziemian i Lipusza dziękowali za plony

niedziela, 28 sierpnia 2016 r., 20:42
Gmina Dziemiany Gmina Dziemiany fot. AL

Na przełomie sierpnia i września w gminach całego kraju rolnicy i mieszkańcy spotykają się aby wziąć udział w imprezach dożynkowych. Nie inaczej było w gminach Dziemiany i Lipusz, gdzie w niedzielę odbyły się uroczystości, w czasie których dziękowano za tegoroczne plony. Poza dziękczynnymi nabożeństwami, nie zabrakło również wielu typowo festynowych atrakcji.

Gmina Dziemiany

Zanim nadszedł czas na zabawę, rolnicy z całej gminy spotkali się w dziemiańskim kościele, gdzie wspólnie podziękowali za zebrane plony. W tym roku gospodarzem dożynek było sołectwo Dziemiany, a więc po uroczystym nabożeństwie, korowód dożynkowy na czele z orkiestrą dętą "Przyjaźń" przemaszerował do tamtejszego amfiteatru. Po oficjalnym otwarciu, dzieleniu się chlebem i podziękowaniu rolnikom za ich trudną pracę na roli, na wszystkich uczestników czekała dobra zabawa. Organizatorzy zadbali, by każdy znalazł coś dla siebie. Nie zabrakło więc zumby, występu KGW Dziemiany, konkursów dla dzieci, publiczności, zamków i zjeżdżalni, ogniska, czy zabawy pod chmurką. Po raz pierwszy podczas dożynek rozegrano też Mistrzostwa Kaszub w Przeciąganiu Liny. Relację z mistrzostw przedstawimy w oddzielnym artykule.

Gmina Lipusz
Wspólne dziękowanie za tegoroczne plony tradycyjnie rozpoczęło się od porannej mszy świętej. Po południu nadszedł z kolei czas na festyn z wieloma atrakcjami zarówno dla tych młodszych, jak i starszych biesiadników. Dzieci mogły skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni i zamków, przejażdżki na koniu oraz wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych konkursach. Ponadto w programie znalazł się także turniej piłki nożnej i siatkówki plażowej. Dożynki był też doskonałą okazją do podsumowania tegorocznej edycji konkursu "Najpiękniejsza Zagroda w Gminie Lipusz". Wspólną zabawę zwieńczył występ zespołu Wędrowne Gitary.

Dodajmy, że za tydzień gminne święta plonów odbędą się w Liniewie i gminie Kościerzyna.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.