Śledztwo ws. śmierci 29-letniego Patryka wciąż w toku

wtorek, 9 sierpnia 2016 r., 12:22
fot. archiwum

Prokuratura Rejonowa Gdańsk - Oliwa nadal przesłuchuje świadków w związku ze śmiercią 29-letniego mieszkańca Kościerzyny, który zmarł kilka dni po opuszczeniu policyjnej izby zatrzymań. Dotychczas odebrano zeznania od około 20 osób. Śledczy w dalszym ciągu poszukują jednak osoby, które były naocznymi świadkami zatrzymania Patryka przez kościerskich funkcjonariuszy.

Przypomnijmy, że 19 kwietnia, policjanci, którzy prowadzili kontrole trzeźwości kierowców na ulicy M. C. Skłodowskiej, chcieli zatrzymać do kontroli kierowcę vw golfa. Jak informowała Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie, siedzący za kierownicą mężczyzna przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli za nim w pościg, który zakończył się zatrzymaniem kierowcy przy ulicy 3 Maja. Uciekający samochód spowodował kolizję - ściął znak drogowy, który uderzył w inny pojazd jadący z naprzeciwka.

- Po zatrzymaniu samochodu mężczyzna zaczął biec, policjanci ruszyli za nim. Mężczyzna był agresywny, stawiał bierny i czynny opór, interweniujący policjant zmuszony był użyć wobec niego siły fizycznej, aby doprowadzić go do radiowozu. Mężczyzna miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. 29-letni mieszkaniec Kościerzyny trafił do policyjnej izby zatrzymań, gdzie spędził noc - podawała wówczas kościerska policja.

Przed osadzeniem w policyjnej izbie zatrzymań mężczyzna został przebadany przez lekarza. Do domu został zwolniony następnego dnia, 20 kwietnia o godz. 13. W czwartek, 21 kwietnia 29-letni Patryk został zabrany z domu przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Trafił na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. W środę, 27 kwietnia zmarł.

Zdaniem kolegów Patryka, mężczyzna został pobity przez policjantów, co było przyczyną jego śmierci. Właśnie z tego powodu kilkukrotnie pod Komendą Powiatową Policji w Kościerzynie zapalili kilkadziesiąt zniczy.

Śledztwo w sprawie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 29-latka, w wyniku czego ten zmarł wszczęła kościerska prokuratura. Po wyłączeniu się z prowadzenia postępowania, sprawę przejęła Prokuratura Rejonowa Gdańsk - Oliwa.

- Śledztwo nadal jest w toku. Oczekujemy na ostateczną opinię z sekcji zwłok z Zakładu Medycyny Sądowej. Przesłuchano już około 20 świadków, ale nadal poszukujemy osoby, które były naocznymi świadkami zatrzymania 29-letniego Patryka przez funkcjonariuszy Policji - informuje prokurator Maciej Chełstowski z Prokuratury Rejonowej Gdańsk - Oliwa.

Śledztwo zostało przedłużone do 30 października.

Do sprawy będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.