W trosce o bezpieczeństwo nad wodą - "wodni policjanci" odnotowali już 27 interwencji

piątek, 5 sierpnia 2016 r., 17:46
fot. AL

Po trzyletniej przerwie policyjne patrole powróciły na jeziora wdzydzkie. Od czerwca do końca lipca funkcjonariusze czuwający nad bezpieczeństwem wypoczywających nad Kaszubskim Morzem odnotowali już niemal 30 interwencji. Głównie dotyczą one stanu trzeźwości kierujących jednostkami pływającymi. O wodnych patrolach i bezpieczeństwie nad wodą rozmawialiśmy z podkom. Adamem Borkiem, naczelnikiem Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

Po trzech latach policyjne patrole powróciły nad jezioro Wdzydzkie. Czy takie patrole są potrzebne?

Patrole policyjne stricte wodne na jeziorze Wdzydzkim zaczęły funkcjonować z początkiem miesiąca czerwca. Wprowadzenie tych patroli wymusiły same okoliczności i natłok ruchu turystycznego, który jest zauważalny na tym akwenie. To spowodowało to, że siły policyjne powinny być i są obecne na tym jeziorze.

Ilu funkcjonariuszy posiada uprawnienia do kierowania policyjną łodzią?
Na tę chwilę komplet uprawnień posiada jeden policjant. Przygotowuje się kolejnych dwóch, którzy w kolejnych latach będą pełnić tu służbę. Mamy nadzieję, że przyczyni się do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim tym, którzy przyjeżdżają tu, wypoczywają i mieszkają.

W jakich dniach i porach można spotkać policyjny patrol nad tutejszym akwenem?
Staramy się być obecni w tych dniach, które są najbardziej zagrożone. Największy ruch na wodzie jest zauważalny w dni weekendowe - piątki, soboty, niedziele. Szczególnie w czasie, kiedy mają tu miejsce różnego rodzaju imprezy na wodzie. Trzeba wspomnieć, że na akwenie jezior wdzydzkich odbywa się puchar organizowany przez Stowarzyszenie Żeglarzy Wdzydzkich. Te rozgrywki przeprowadzane są niemalże w każdy weekend. W tym czasie wskazana jest nasza obecność, ale nie tylko wtedy. Trzeba pamiętać, że w środku tygodnia, jeżeli jest sprzyjająca aura pogodowa, obecna jest spora liczba jednostek pływających i to też generuje pewne sytuacje problemowe, które czasami trzeba rozwiązywać.

Ile interwencji już odnotowano i czego najczęściej dotyczą?
Od początku czerwca odnotowaliśmy już 27 interwencji. Zdarzenia są różnorodne. Dotyczą całego spektrum wypoczynku, który jest na wodzie. Dotyczy to przepisów ustawy o żegludze śródlądowej, osób korzystających ze sprzętu wodnego, ale też tych, którzy w tradycyjny sposób zażywają kąpieli i wypoczywają na brzegu. Obowiązujące przepisy na akwenach wodnych wprowadzają obowiązek zachowania trzeźwości przez osoby kierujące jednostkami pływającymi. To dotyczy nie tylko tych, które są napędzane mechanicznie, ale też tych, które poruszane są za pomocą mięśni. Niestety zauważamy interwencje, gdzie część osób, które uprawiają sport wodny lub płyną kajakami, czy też zwykłymi łodziami wiosłowymi, nie wspominając już o jachtach kabinowych czy otwartych, kierują tymi jednostkami będąc w stanie po użyciu alkoholu. Stanowi to wykroczenie z ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na wodach.

Czyli stan trzeźwości wypoczywających nad wodą jest największym problemem?
Często spotykamy się z osobami, nie tylko żeglującymi po zmierzchu, ale też znajdującymi się pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Ten sam problem odnotowujemy jeśli chodzi o spływy kajakowe, które odbywają się tu bardzo często. Kajakarze muszą przemierzyć całe jezioro. Jest to trudny akwen, głęboki. A jeżeli ktoś znajduje się pod wpływem alkoholu, to jest to szczególnie niebezpieczne.

Na co należy zwrócić uwagę, by bezpiecznie wypoczywać nad wodą?
Przede wszystkim trzeba zachować rozsądek. Mierzyć swoje siły na zamiary. Jeżeli chcemy zażywać kąpieli lub aktywnie wypoczywać nad wodą, trzeba dbać o kondycję własnego organizmu. Sport, który wybieramy, musi być dostosowany nie dość, że do warunków atmosferycznych, ale też też do własnych sił i możliwości. Trzeba pamiętać o zapewnieniu środków asekuracyjnych. W tym wypadku są to bardzo ważne pasy ratunkowe. One nie są w tej chwili tak uciążliwe jak miało to miejsce 10-20 lat temu, kiedy ich forma i kształt powodowały, że były niewygodne. W tej chwili zapewniają komfort użytkownikom, ale i bezpieczeństwo.

Dziękuję za rozmowę.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.