Weekend z Folklorem Świata, Dniami Lipusza i Mistrzostwami w Koszeniu Zboża

czwartek, 28 lipca 2016 r., 15:26
fot. MD-Z

Nadchodzący weekend niesie z sobą wiele interesujących propozycji. W Kościerzynie będzie można podziwiać uczestników Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, w Dziemianach zawodników Mistrzostw Polski w Koszeniu Zboża Metodą Tradycyjną, w Lipuszu królować będzie disco polo i zawody w cyklu Kaszuby Biegają. Sprawdź, jakie wydarzenia będą odbywać się w powiecie kościerskim i okolicy, wybierz najciekawszą dla siebie.

Czwartek

Kaszubskie spotkania z folklorem świata - Międzynarodowy Festiwal Folkloru

W środę w Wielu uroczyście zainaugurowano pełen kolorów Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Do niedzieli w Kościerzynie, Konarzynach, Wdzydzach, Wielu, Wielkim Klinczu, Chojnicach i Brusach podziwiać będzie można egzotyczne zespoły z różnych zakątków świata.

W czwartek w Kościerzynie na Rynku o godz. 17.30 podziwiać będzie można zespół Krebane, oraz grupy z Indonezji, Czarnogóry, Grecji i Białorusi. W piątek o godz. 19.30 na Rynku zaprezentują się Kaszubskie Nuty, Litwa, Belgia, a w sobotę o godz. 19 - Bławatki, Ożarowiacy, Rumunia. Wstęp na wszystkie występy jest wolny. Ze szczegółowym harmonogramem festiwalu można zapoznać się tutaj.

Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy

W czwartkowy wieczór o godz. 19 w restauracji Maraska w Sulęczynie wysłuchać będzie można drugiego z cyklu koncertów Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego. W tej odsłonie wystąpi Paweł A. Nowak & Dario Alberti Quartet w programie - Le café parisien. Jak podkreślają organizatorzy: "muzyka "paryskich kawiarni" to nie tylko popularne akordeonowe walce musette, to także utwory z repertuaru Edith Piaf, standardy jazzowe oraz kompozycje Django Reinhardta. Podczas koncertu usłyszymy także kompozycje Nowaka utrzymane w klimacie Paryża". Wstęp wolny.

Na sobotę zaplanowano prawdziwą ucztę dla miłośników muzyki akordeonowej i nie tylko. Finałowe koncerty rozpoczną się o godz. 19 w Amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. W sobotnim programie: Bis-Quartet, Hamburg Tango Quintet, Karzikopa i Marcin Wyrostek z Tango Corazon. Podczas festiwalowego finału usłyszymy m.in. rosyjskie i ukraińskie melodie ludowe, jak i współczesne utwory popularne wykonywane na instrumentach ludowych (Bis-Quartet - Ukraina), stare ludowe kompozycje ubrane w nowoczesne, rockowo-elektroniczne aranżacje inspirowane mocnymi, nierzadko metalowymi, brzmieniami (Karzikopa) oraz tanga w aranżacjach: jazzowych, klasycznych, musicalowych i klubowych (Marcin Wyrostek i Tango Corazon). Wstęp wolny.

Piątek

Koncert zespołu AmperA

W piątek i w sobotę o godz. 21 w Tawernie Żeglarskiej w Stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich odbędą się koncerty zespołu AmperA. Jak informują organizatorzy: "Kompozycje melancholijną nutą wprowadzają klimat podróży, w które wyruszył wokalista zespołu. Czasem odnosi się wrażenie, jakby wokalista przenosił słuchaczy swoim śpiewem w odwiedzone przez siebie miejsca. Przez kilkanaście lat swojej tułaczki przemierzył granice przeszło 50 krajów, napełniając swoją duszę niesamowitą wrażliwością , co ewidentnie słychać na koncertach i na nagraniach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu gitarzystów, których instrumenty pamiętają smak lat dziewięćdziesiątych, utwory przesiąknięte są specyficznym, brudnym brzmieniem tego okresu. Ich wcześniejsze zespoły charakteryzowały się bardzo ostrym dźwiękiem i spowodowało to, że twórczość zespołu mimo swojej łagodności przemyca również elementy rocka. Cajon i djembe wprowadzają motywy etniczne, co jeszcze bardziej upewnia słuchaczy, że z muzyką mogą wędrować i zwiedzać odległe krainy".

Sobota

II Mistrzostwa Polski w Koszeniu Zboża Metodą Tradycyjną

W sobotę o godz. 11 w Stacji Paliw Moya w Dziemianach rozpoczną się Mistrzostwa Polski w Koszeniu Zboża Metodą Tradycyjną. Celem zawodów jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia zboża. W trakcie Mistrzostw organizatorzy - Ośrodek Kultury w Dziemianach i Parafia p.w. św. Antoniego w Dziemianach - pragną przywrócić atmosferę zabawy i swoistej rywalizacji pomiędzy kosiarzami, jaka niegdyś towarzyszyła podczas żniw.

Kartuzy Triathlon MTB

W sobotę o godz. 12 po raz kolejny na Złotej Górze w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu będą zmagać się silni ciałem i niezłomni duchem uczestnicy kolejnej edycji Kartuzy Triathlon MTB. Wyścigi skierowane są zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych zawodników. Dystans jaki czeka na zawodników to 750 m pływania, 20 km na rowerze oraz 5 km biegu. Najmłodsi natomiast będą mogli sprawdzić się duathlonie. W związku z imprezą w godzinach 12.00 - 15.00 wystąpią utrudnienia w ruchu ulicznym na drodze powiatowej nr DP 1921G Złota Góra - Ostrzyce, na odcinku Złota Góra - Brodnica Dolna.

Bieg - Pętla "Tuszkowska Matka"

W sobotę o godz. 16.40 rozpoczną się kolejne zawody z cyklu "Kaszuby Biegają". Tym razem miłośnicy aktywności fizycznej zmierzą się liczącą 11,5 km odcinkiem Pętla "Tuszkowska Matka". Celem imprezy jest m. in. popularyzacja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz promocja urokliwych terenów gminy Lipusz.

Dni Lipusza

W sobotę o godz. 17 rozpocznie się święto społeczności Lipusza. Imprezie towarzyszyć będą ogólnopolskie zawody z cyklu "Kaszuby Biegają". W programie: Zumba Master Class, gry i zabawy dla najmłodszych, darmowe dmuchańce, Gospodowa Biesiada do Rana z Piotrem Szycą z Radia Kaszëbë i Teatr Ognia. Gwiazdami wieczoru będą Zanoza i Mejk. Koncerty rozpoczną się o godz. 20.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.