Nowa siedziba PODRu oficjalnie otwarta

piątek, 22 lipca 2016 r., 15:04
fot. AL

Zmodernizowana, nowa siedziba Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu służy już rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich. W piątek oficjalnie dokonano otwarcia obiektu, jak i jego poświęcenia. - Historia zatacza koło. W 1957 roku w Lubaniu z inicjatywy Tadeusza Maderskiego powstał zakład doświadczalny. To tutaj niemalże 60 lat temu powstało centrum wojewódzkie służby doradczej rolnictwa naszego województwa - podkreślał dyrektor PODRu, Aleksander Mach.

W piątek odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby Pomorskiego Ośrodka Doradztwa rolniczego. Po wieloletnich planach i obietnicach, placówka służąca pomocą rolnikom została przeniesiona do Lubania, a więc rolniczego centrum Pomorza.

- Jest to historyczna chwila. Samorząd wojewódzki postanowił przenieść ośrodek z Gdańska bliżej rolników, w historyczne miejsce, które ma dobry kapitał, dobre położenie - niemalże w centralne miejsce naszego województwa. Po wielu latach planów, dzisiaj się one materializują. Chciałbym życzyć pomorskim rolnikom, aby Lubań zawsze kojarzył im się z dobrym miejscem, gdzie można pozyskać wiedzę, wymienić informacje. Krótko mówiąc, dzięki któremu można się dobrze rozwijać - podkreślał marszałek Mieczysław Struk.

Jak zaznaczał z kolei szef Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, to właśnie rolnicy z Kaszub najczęściej sięgają po pomoc pracowników instytucji.

- Struktura agrarna naszego województwa pomorskiego jest taka, że z doradztwa, które proponujemy pomorskim rolnikom, korzystają przede wszystkim mali i średni rolnicy. To właśnie w tych centralnych powiatach: kościerskim, kartuskim, a więc na Kaszubach i Kociewiu mamy najmniejsze gospodarstwa rolne, największą ilość rolników, którzy korzystają z doradztwa. Kolejnym ważnym argumentem jest też to, że to właśnie tutaj w Lubaniu odbywają się największe w województwie targi rolne. To tutaj dziesiątki tysięcy rolników, nie tylko z naszego województwa, przyjeżdża, aby zapoznać się z najnowocześniejszymi trendami rolno-spożywczymi - wyliczał plusy przeniesienia siedziby PODRu, Aleksander Mach.

Przypomnijmy, że modernizacja i adaptacja budynku pod nową siedzibę kosztowała ponad 4,6 mln zł. Pieniądze na ten cel udało się pozyskać z funduszy unijnych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a dodatkowo ze środków własnych ośrodka. W budynku pracują 44 osoby, które do dyspozycji mają 53 nowoczesne pomieszczenia, w tym dwie sale konferencyjne. Powierzchnia użytkowa jednopiętrowej, podpiwniczonej siedziby PODR wynosi 1075 m2.

Obecne wszyscy pracownicy, którzy wcześniej swoje obowiązki wykonywali w Gdańsku, pracują w Lubaniu. Budynek jest innowacyjny ponieważ do termomodernizacji użyto materiałów, które spełniają współczesne normy oszczędności energii i ochrony środowiska. Do ogrzewania budynku wykorzystana będzie powietrzna pompa ciepła.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.