PKM. Kursów coraz mniej, a pasażerów coraz więcej

wtorek, 12 lipca 2016 r., 11:23
fot. archiwum/MSz

W ostatnim miesiącu liczba pasażerów korzystających z trzech tras Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (Kartuzy-Gdańsk, Gdynia-Gdańsk Wrzeszcz oraz Gdynia-Kościerzyna) wzrosła o 7.000 osób, pomimo znaczących cięć w rozkładzie. Największy wzrost popularności odnotowuje się na odcinku Kartuzy-Gdańsk.

W połowie maja wprowadzono zmiany w rozkładzie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Obejmowały one głównie znaczne zmniejszenie ilości połączeń kursujących wewnątrz Trójmiasta, zlikwidowano także dwie pary połączeń na trasie Gdynia Główna-Kościerzyna oraz ostatnie kursy z Kartuz do Gdyni i z Gdańska Wrzeszcza do Kartuz - łącznie 30 pociągów.

W niecałe dwa miesiące po cięciach w rozkładzie Urząd Marszałkowski opublikował dane statystyczne, z których wynika, że w czerwcu szynobusy PKM przewiozły o 7.000 pasażerów więcej niż w maju - przed cięciami.

- Potwierdza to wcześniejsze analizy oraz opinie ekspertów od transportu, że to właśnie regionalna część projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ma największy potencjał rozwojowy i to mieszkańcy Kaszub będą tymi, którzy najbardziej skorzystają z uruchomienia PKM - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy UMWP.

Jak dodaje, na tak zwanym "odcinku kaszubskim" już trzeci miesiąc z rzędu wzrost liczby pasażerów utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie wynoszącym od 15 do 25 proc. miesięcznie.

- W tym kontekście, z optymizmem można patrzeć na planowane od grudnia bieżącego roku uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego Kościerzyny z Gdańskiem Wrzeszczem. Liczba pasażerów na obecnie funkcjonującej linii Gdynia - Kościerzyna kształtuje się na stałym poziomie około 40.000 osób miesięcznie - podkreśla Pisarewicz.

Przez dziesięć pierwszych miesięcy funkcjonowania linii PKM z nowej siatki połączeń skorzystało już łącznie ponad 1.750.000 pasażerów. Jeśli tendencja ta się utrzyma, to zakładany w pierwszym roku funkcjonowania linii PKM wynik 2.000.000 przewiezionych pasażerów powinien zostać osiągnięty.

nadesłane: UMWP
oprac. MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.