Kaszubi świętowali we Wdzydzach

niedziela, 3 lipca 2016 r., 00:13
fot. AL

Tysiące Kaszubów z całej Polski i nie tylko przybyło do Wdzydz na osiemnasty już Zjazd Kaszubów. Swoich reprezentantów miał bodaj każdy zakątek na Ziemi, w którym żyją, mieszkają i pracują Kaszubi. Byli goście zarówno z sąsiednich powiatów, jak i ze zdecydowanie bardziej oddalonej Kanady.

Impreza łącząca wszystkich tych, którzy z dumą podkreślają swoje kaszubskie korzenie zorganizowana została już po raz osiemnasty. Tym razem gospodarzem tego święta była gmina Kościerzyna, która stanęła na wysokości zadania i przygotowała kolejny niezapomniany zjazd. Miejscem wspólnego świętowania były zaś Wdzydze.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od wspólnej mszy św. przy Centrum Usług Turystycznych. Następnie barwnym korowodem wszyscy przemaszerowali na teren skansenu, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie zjazdu i zabawa rozkręciła się na dobre.

Na każdym kroku pełno było żółto-czarnych flag, stoisk z twórczością ludową i całych rzesz ubranych w tradycyjne stroje kaszubskie uczestników spotkania. Przyjrzeć można się było pokazom garncarstwa, mennictwa i wikliniarstwa czy skosztować kuchni regionalnej. Kto mógł niósł ze sobą sztandar wskazujący z której części Kaszub pochodzi. W wielu miejscach urządzano również występy mini-kapel z nieodłącznych akordeonem i diabelskimi skrzypcami.

Na scenie było równie ciekawie, a publiczność już na wstępie rozgrzewały dobrze znani wykonawcy. Nawet burzowa aura nie przerwała wspólnego święta, którego finałowym akcentem był koncert Natalii Szroeder.

Podczas zjazdu odbyła się także akcja Motoserce 2016 - motocykliści dzieciom. Krwią, a więc życiodajnym płynem dzielili się jednak nie tylko miłośnicy jednośladów.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.