Weekend ze świętem Kaszubów, Kiszewskimi Smakami i Wielkim Wyścigiem Kaczek

czwartek, 30 czerwca 2016 r., 16:43

Zjazd Kaszubów we Wdzydzach, III Festiwal Kiszewskie Smaki w Starej Kiszewie, czy IV Wielki Wyścig Gumowych Kaczek w Kościerzynie - to największe imprezy nadchodzącego weekendu, jakie przygotowano dla mieszkańców powiatu kościerskiego i turystów. Te wydarzenia, jak również i inne, będą obfitowały w nie lada atrakcje. Wśród muzycznych gwiazd nie zabraknie Natalii Szroeder czy discopolowego zespołu Bayer Full.

Piątek

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej "Bazuna"
Od piątku do niedzieli organizatorzy imprezy zapraszają do Sulęczyna na już 44. edycję Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej "Bazuna". W tym roku oprócz tradycyjnych elementów składających się na "Bazunę" - przeglądu piosenki, wyboru hitów i laureatów, występy weteranów z "bazunowymi" przebojami - bardzo atrakcyjną ofertą dla miłośników muzyki turystycznej będą koncerty jubileuszowe zespołów, laureatów poprzednich Przeglądów - wykonawców znanych ze scen ogólnopolskich. Wystąpią m.in. Łukasz Majewski, EKT - Gdynia i Słodki Całus Od Bub. Do udziału w koncercie jubileuszowym zaproszenie przyjęli też m.in.: kultowa Wolna Grupa Bukowina, Mikroklimat, Browar Żywiec i Jerzy Filar z zespołem. Szczegółowy program imprezy dostępny jest tutaj.

Sobota

XVIII Zjazd Kaszubów we Wdzydzach
Gospodarzem XVIII Zjazdu Kaszubów będą Wdzydze. Wspólne świętowanie tradycyjnie rozpocznie się uroczystą mszą świętą, którą zaplanowano na godz. 11. przy Centrum Usług Turystycznych. Po nabożeństwie właśnie spod ceny letniej wyruszy kaszubski korowód na miejsce dalszego biesiadowania, a mianowicie do Muzeum - kaszubskiego Parku Etnograficznego.

Na terenie skansenu o godz. 13. nastąpi oficjalne otwarcie XVIII Zjazdu Kaszubów, a po tym krótkim wstępie na scenie zagoszczą zespoły folklorystyczne, kaszubskie kapele czy kabarety. W programie przewidziano też koncert Pawła Ruszkowskiego, pokazy dawnych rzemiosł i zawodów, warsztaty rękodzieła ludowego, spotkania z kaszubskimi pisarzami, czy rejsy Stolemem. W szkole w Wąglikowicach rozegrany zostanie zaś turniej w gry w Baśkę. Na scenie Centrum Usług Turystycznych już o godz. 16. wystąpią natomiast Almost Jazz Group, Damroka, Weronika Korthals oraz Natalia Szroeder. Sobotnie święto Kaszubów zwieńczy zaś dyskoteka z pokazem laserowym.

Stara Kiszewa. III Festiwal Kiszewskie Smaki
Już po raz trzeci gmina Stara Kiszewa zaprasza na jedną z największych swoich imprez - Festiwal Kiszewskie Smaki. Jedno jest pewne - nikt nie będzie mógł narzekać na brak atrakcji. Tegoroczne przedsięwzięcie ma charakter kulinarno-rozrywkowy. Składać się będzie z pokazów kulinarnych oraz wspólnego gotowania. Wystąpią zespoły artystyczne, a także gwiazda wieczoru - kultowy zespół disco-polo Bayer Full. Natomiast na resztę wieczoru przewidziano zabawę do rana przy muzyce na żywo, którą zapewni zespół The Moll.

Impreza ta jest doskonałym środkiem kultywowania tradycji lokalnej oraz zwyczajów i kultury Kaszub i Kociewia. III Festiwal Kiszewskie Smaki skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców gminy Stara Kiszewa oraz gości przebywających na jej terenie, a także mieszkańców całego Pomorza i nie tylko.

Niedziela

Garmin Iron Triathlon 2016
Już w niedzielę Stężycy odbędzie się Garmin Iron Triathlon - jeden najpopularniejszych i największych cykli triathlonowych w Polsce. Zawodnicy do wyboru mają dystanse: 1/4 lub 1/8 Ironmana. Nowością w tym sezonie będzie możliwość wystartowania w trzyosobowej sztafecie na "ćwiartce", w której jeden zawodnik płynie, drugi jedzie na rowerze, a trzeci biegnie. Imprezą towarzyszącą jak co roku będzie Garmin Kids - zawody biegowe dla dzieci na trzech dystansach: 200, 500 i 1000 m. Na starcie tradycyjnie staną setki zawodników, którzy, aby pokonać trasę, muszą wykazać nie tylko siłą fizyczną, ale też hartem ducha. Tym, którzy podejmą wyzwanie, życzymy powodzenia. Innych zachęcamy do kibicowania zawodnikom!

Kościerzyna. Duck Race - IV Wyścig Gumowych Kaczek
Po raz czwarty mieszkańcy Kościerzyny i nie tylko połączą zabawę z pomaganiem. Przed nami bowiem czwarty Wyścig Gumowych Kaczek. Impreza rozpocznie się o godz. 14. od festynu rodzinnego w parku nad rzeką Bibrową. O 15.30 jego uczestnicy przemaszerują na start wyścigu kaczek. Tradycyjnie nagrody trafią do właścicieli gumowych kaczuszek, które najszybciej dopłyną do mety, jak i tych, które pojawią się jako ostatnie.

Ty też możesz zostać właścicielem kaczki i wziąć udział w charytatywnej zabawie! Atrakcyjne nagrody czekają, a dochód ze sprzedaży kaczek przeznaczony zostanie w tym roku na rzecz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej w Kościerzynie oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej "Kaszub" w Stawiskach. Kaczki można kupić w dniu wyścigu, ale również w biurze Kościerskiego Centrum Wolontariatu lub przez internet.

Piknik Rodzinny w Skrzydłowie
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Nowej Karczmie, Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Karczmie oraz sołectwo Skrzydłowo w niedzielne popołudnie zapraszają z kolei na Piknik Rodzinny w Skrzydłowie. W programie między innymi spektakl teatralny, gry i zabawy, malowanie twarzy, zjeżdżalnia dla dzieci, czy pieczenie kiełbasek przy ognisku. Start godzina 14. Miejsce zabawy: plac przy świetlicy wiejskiej.

Wdzydze. 29. rocznica poświęcenia kościoła ze Swornegaci
Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich zaprasza na wspólne uczczenie 29. rocznicy poświęcenia kościoła ze Swornegaci. Z tej okazji odprawiona zostanie uroczysta msza święta. W programie znajduje się także kiermasz sztuki sakralnej i odpustowej.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.