W sobotę Kaszubi opanują Wdzydze! Przed nami XVIII Zjazd Kaszubów

wtorek, 28 czerwca 2016 r., 14:37
fot. internet/UG Kościerzyna

Światowy Zjazd Kaszubów już w sobotę. Impreza, która jest organizowana na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa, w tym roku odbędzie się po raz osiemnasty. Jej gospodarzem będzie gmina Kościerzyna, a miejscem wspólnego świętowania Wdzydze Kiszewskie.

Zjazdy Kaszubów na stałe zapisały się już w kalendarzu pomorskich imprez. Przedsięwzięcie gromadzi tysiące osób. Święto muzyki kaszubskiej to jedna z największych, plenerowych imprez w naszym rejonie. To doskonała okazja do spotkania się ze znajomymi, a także do nawiązania nowych znajomości. Co roku inne miasto gości przybyszów z różnych zakątków Kaszub. Jest to możliwość promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów z całego świata.

Tym razem miejscem spotkania będą Wdzydze Kiszewskie, a wspólne świętowanie tradycyjnie rozpocznie się uroczystą mszą świętą, którą zaplanowano na godz. 11. przy Centrum Usług Turystycznych. Po nabożeństwie właśnie spod ceny letniej wyruszy kaszubski korowód na miejsce dalszego biesiadowania, a mianowicie do Muzeum - kaszubskiego Parku Etnograficznego.

Na terenie skansenu o godz. 13. nastąpi oficjalne otwarcie XVIII Zjazdu Kaszubów, a po tym krótkim wstępie na scenie zagoszczą zespoły folklorystyczne, kaszubskie kapele czy kabarety. W programie przewidziano też koncert Pawła Ruszkowskiego, pokazy dawnych rzemiosł i zawodów, warsztaty rękodzieła ludowego, spotkania z kaszubskimi pisarzami, czy rejsy Stolemem. W szkole w Wąglikowicach rozegrany zostanie zaś turniej w gry w Baśkę.

Organizatorzy nie zapomnieli też o gwiazdach, które pojawią się na scenie Centrum Usług Turystycznych już o godz. 16. Koncertowe popołudnie zainauguruje Almost Jazz Group. Usłyszymy też Damrokę oraz Weronikę Korthals. Gwiazdą wieczoru będzie Natalia Szroeder, natomiast tegoroczne święto Kaszubów zwieńczy dyskoteka z pokazem laserowym.

Szczegółowy program imprezy dostępny jest tutaj.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.