Ministerstwo Sprawiedliwości: Sąd Pracy nie powróci do Kościerzyny!

czwartek, 9 czerwca 2016 r., 09:35
fot. archiwum

Wszystko wskazuje na to, że apel do Ministra Sprawiedliwości o przywrócenie sądu pracy, nie przyniesie oczekiwanego przez lokalną społeczność skutku. Wiceminister Łukasz Piebiak jednoznacznie zaznacza, że nie ma podstaw do zmiany decyzji w zakresie zniesienia tegoż wydziału w Sądzie Rejonowym w Kościerzynie.

Przypomnijmy, że w marcu Rada Powiatu Kościerskiego w porozumieniu z tutejszym środowiskiem adwokatów i radców prawnych wystosowała apel do Ministra Sprawiedliwości o przywrócenie sądu pracy do Kościerzyny. Podnoszono w nim, że odległość dzieląca Kościerzynę z Kartuzami, jak i brak bezpośrednich połączeń między miastami, sprawia, że mieszkańcy powiatu kościerskiego mają utrudniony dostęp do wymiaru sprawiedliwości w zakresie prawa pracowniczego, a tym samym często rezygnują z walki o swoje prawa.

W tej sprawie do resortu sprawiedliwości zaapelowały także posłanki Henryka Krzywonos - Strycharska i Małgorzata Zwiercan. Odpowiedź ministerstwa jest jednak jednoznaczna - Sąd Pracy nie powróci do Kościerzyny.

- Wpływ spraw pracy do Sądu Rejonowego w Kościerzynie, do czasu likwidacji, był niski nie tylko w porównaniu do średnich w kraju, ale i w porównaniu do wpływu tych spraw do Sądu Rejonowego w Kartuzach. Zauważyć przy tym należy, że łączny wpływ spraw z repertorium "P" z obu analizowanych sądów w 2015 roku jest ponad dwukrotnie niższy niż w roku 2010 oraz ponad trzykrotnie niższy niż w 2009 roku - argumentuje wiceminister Łukasz Piebiak.

- Należy podkreślić, że podział funkcjonującego w obecnym kształcie wydziału pracy Sądu Rejonowego w Kartuzach, obciążonego tak niewielkim wpływem spraw, byłby sprzeczny z zasadą racjonalnej polityki kadrowej, gdyż nie pozwoliłby na właściwe wykorzystanie potencjału orzeczniczego poszczególnych jednostek oraz spowodowałby trudności w funkcjonowaniu pionów pracy obu sądów - kontynuuje.

Jak dodaje, konstytucyjna zasada dostępu do sądu realizowana jest przede wszystkim poprzez zapewnienie sprawnego rozpoznania sprawy przez właściwy merytorycznie sąd, co niekoniecznie oznaczać musi jego fizyczną bliskość.

Podsumowując ministerstwo stwierdziło, że waga oraz charakter argumentów uzasadniających przeprowadzenie omawianej reorganizacji, a także wpływ spraw pracowniczych do Sądu Rejonowego w Kartuzach, nie dają podstaw do zmiany decyzji w zakresie zniesienia wydziału pracy w Sądzie Rejonowym w Kościerzynie i tym samym przywrócenia przedmiotowej komórki organizacyjnej.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.