PKM. W grudniu poważne zmiany: cykliczność i bezpośrednie połączenie Gdańsk-Kościerzyna

środa, 8 czerwca 2016 r., 16:07
fot. archiwum

W grudniu rozkład Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przejdzie poważne zmiany. Najbardziej zyskają na nich mieszkańcy Kościerzyny, którzy w końcu doczekają się bezpośredniego połączenia do Gdańska. Nowy rozkład będzie też korzystny dla mieszkających w okolicach Żukowa gdyż częstotliwość odjazdów stamtąd do Trójmiasta zwiększy się do 30 minut w godzinach szczytu.

W maju doszło do sporych cięć w rozkładzie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, które spowodowane były znacznie zmniejszonymi środkami jakie Urząd Marszałkowski przeznaczył na kolej w stosunku do ubiegłego roku.

- Rzeczywiście dokonaliśmy zmian w tym rozkładzie jazdy, który obowiązuje teraz. Nie ma w nim tych połączeń, które nie cieszyły się prawie żadną popularnością. Chodzi tutaj między innymi wczesnoporanne w kierunku lotniska, czy też późne powroty w przeciwnym kierunku. Nie nazwałbym ich jednak nierentownymi, bo kolej z założenia nie jest i nigdy nie będzie rentowna - tłumaczy wicemarszałek, Ryszard Świlski.

W grudniu bieżącego roku rozkład Pomorskiej Kolei Metropolitalnej czekają kolejne, spore zmiany. Nie będą one polegały jednak na dalszych cięciach istniejących połączeń, a na kompletnej zmianie oferty.

- Widzimy jak kształtują się potoki podróżnych, niektóre z nich rosną na przystankach, które jak dotąd ich nie generowały. Wiemy, że jest potrzeba aby były bezpośrednie połączenia z Kościerzyny do Gdańska Wrzeszcza. Od 11 grudnia bieżącego roku chcemy położyć taki rozkład jazdy, który zaspokoi tę potrzebę. Dzisiaj jest 10 połączeń na relacji Kościerzyna-Gdynia, chcemy tę relację zachować ale tak, żeby siedem z nich przejechało przez Gdańsk-Wrzeszcz, a trzy poszłyby przez Osowę - informuje Ryszard Świlski.

Pociągi te na odcinku Gdynia-Wrzeszcz-Żukowo będą przyspieszone, więc pomiędzy Wrzeszczem i Żukowem zatrzymają się tylko na przystankach: Strzyża, Jasień, Kiełpinek, Port Lotniczy, Żukowo Wschodnie i Żukowo. W przypadku najkrótszych połączeń czas przejazdu z Żukowa do Wrzeszcza wyniesie 26 minut.

Ponadto pociągi PKM jadące z Kościerzyny do Gdańska będą kursować naprzemiennie z kartuskimi, co umożliwi zwiększenie częstotliwości odjazdów z Żukowa do Trójmiasta do 30 minut w godzinach szczytu.

Kolejną zmianą będzie to, że na trasie Gdańsk Główny - Kartuzy, odjazdy będą odbywać się cyklicznie co godzinę od 7.10 do 18.10, oprócz tego pojawia się też pociągi odjeżdżające o godzinie 6., 20.10 i 22.39 w kierunku Kartuz.

Ze szczegółowym rozkładem jazdy, który będzie obowiązywać od grudnia, zapoznać można się w galerii zdjęć.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.