Prof. Edward Breza i Stanisław Janke Honorowymi Obywatelami Gminy Lipusz

środa, 8 czerwca 2016 r., 10:06
fot. AL

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Lipusz to najwyższe odznaczenie przyznawane przez lokalne władze samorządowe. Do tej pory grono zasłużonych dla tutejszej społeczności liczyło dwie osoby. Od wtorku gremium to uzupełniło dwóch wybitnych Kaszubów - prof. Edward Breza i Stanisław Janke.

We wtorkowe popołudnie na hali widowiskowo - sportowej w Lipuszu odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy Lipusz. Jej głównym punktem było nadanie tytułów Honorowego Obywatela Gminy Lipusz wybitnym działaczom kaszubskim - prof. Edwardzie Brezie i Stanisławowi Janke.

Warto podkreślić, że honorowe obywatelstwo jest najwyższym odznaczenie przyznawanym przez tutejsze władze samorządu, a trafia jedynie do zasłużonych dla lokalnej społeczności. Tytuły przyznawane są bardzo rzadko. Ostatnio wręczano go około 15 lat. Do tej pory w gronie zasłużonych znajdowały się dwie osoby.

Edward Breza urodził się 24 września 1932 roku w Kaliszu w gminie Dziemiany. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości, naukę kontynuował w Kościerzynie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w Poznaniu, rozpoczął studia na wydziale filozoficzno - teologicznym w Krakowie, następnie studiował filologię polską w Gdańsku. Po obronieniu tytułu magistra początkowo nauczał w kościerskich i dziemiańskich szkołach, by potem wykładać w szkołach wyższych.

W 1972 roku uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie również sześć lat później otrzymał habilitację. W 2003 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W jego dorobku znajduje się niemal trzy tysiące publikacji, z których większość dotyczy Kaszub i Kościerzyny. Za publikacje "Toponimia powiatu kościerskiego", "Gramatyka Kaszubska" we współautorstwie z Jerzym Trederem i "Nazwiska Pomorza" otrzymał nagrodę Ministra. Jest między innymi Honorowym Obywatelem Kościerzyny oraz Honorowym Obywatelem Gminy Dziemiany.

Stanisław Janke urodził się 20 marca 1956 roku w Kościerzynie. Pochodzi z Lipusza. Obecnie mieszka w Wejherowie. Jest dziennikarzem, poetą i prozaikiem, tłumaczem, twórcą i historykiem literatury kaszubskiej. Przez wiele lat pisał dla miesięcznika Pomerania. Współpracował także z Gazetą Gdańską, tygodnikiem Pielgrzym i Wieczorem Wybrzeża. Był tez redaktorem naczelnym Kuriera Wejherowskiego. Jako poeta zadebiutował w 1977 roku. W sumie opublikował siedem tomików poezji. Wśród jego bogatego dorobku nie można także pominąć jego powieści zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim. Pierwszą z nich jest powieść "Łiskawica" wydana w 1988 roku. To też Stanisław Janke przełożył na język kaszubski "Pana Tadeusza". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Za swoją twórczości i działalność wielokrotnie był nagradzany. Do tych najważniejszych należy zaliczyć Medal Stolema, Medal Srebrny Tabakiera Abrahama, czy Nagrodę Remusa.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.