Za mało warzyw, za dużo czerwonego mięsa - sanepid sprawdził posiłki w kościerskim szpitalu

poniedziałek, 6 czerwca 2016 r., 14:36
fot. archiwum/da

Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa pomorskiego, we współpracy z Inspekcją Handlową przez ostatnie dwa miesiące sprawdzała jakość posiłków podawanych w pomorskich szpitalach. Pośród nich znalazł się także i kościerski szpital, w którym stwierdzono nieprawidłowości dotyczące żywienia pacjentów.

Jedzenie serwowane pacjentom w szpitalach to głośny i szeroko komentowany przez internautów temat, przekonać się o tym można wchodząc na popularny facebookowy fanpage Posiłki w szpitalach. W marcu i kwietniu bieżącego roku pomorska Państwowa Inspekcja Sanitarna wspólnie z Inspekcją Handlową podjęła wzmożone działania kontrolne, które miały na celu ocenę oraz poprawę jakości żywienia pacjentów pomorskich szpitali.

Łącznie kontrolerzy sprawdzili 11 szpitali w całym województwie, z czego aż w 10 przypadkach w jadłospisach stwierdzono nieprawidłowości. Pośród tych placówek skontrolowany został także blok żywienia Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, do którego posiłki dostarcza firma cateringowa.

Jak informuje Regina Szymańska, kierownik Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku w gdańskiej WSSE, główne zarzuty dotyczące jadłospisu kościerskiego szpitala to: zbyt mała ilość warzyw, brak mlecznych napojów fermentowanych, zbyt duża ilość potraw z użyciem mięsa czerwonego, zbyt mało kasz do obiadów, zbyt mały udział wędlin drobiowych oraz zaniżona ilość wapnia w diecie.

Są też i pozytywne wiadomości, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie bowiem realizuje dobową normę kaloryczności, wynoszącą 2160 kcal/dzień/osobę. Ponadto blok kuchenny placówki pełnia wymogi przepisów prawa żywnościowego.

Pracownicy gdańskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zapewniają, że do dyrekcji skontrolowanych szpitali przesłano szczegółową ocenę żywienia pacjentów oraz, wobec braku regulacji prawnych w tym zakresie, zalecenia do dalszego żywienia pacjentów.

- Jakość żywienia pacjentów pomorskich szpitali, w tym wdrożenie działań mających na celu poprawę żywienia, będą regularnie kontrolowane przez służby sanitarne - informuje gdańska WSSE.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.