Borkowo. Uczniowie podstawówek prezentowali swoją wiedzę o Kaszubach

piątek, 20 maja 2016 r., 23:33
fot. Longina Templin

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie po raz pierwszy odbył się Pomorski Konkurs Wiedzy o Kaszubach - Kaszubski Wiec. W rywalizacji wzięło udział ponad 60 uczniów reprezentujących powiat kartuski oraz takie miejscowości jak Gdańsk, Chojnice, Łebno i Kościerzynę. Do finału zaklasyfikowało się dziewięć osób. Zwyciężczynią została Natalia Dembkowska ze Szkoły Podstawowej w Baninie.

Imprezę pomyślano jako dwuetapowe zmagania obejmujące test pisemny i część ustną w formie kwizu. Dla uczestników - uczniów klas IV -VI przygotowano ponad 100 pytań. Każdy z finalistów losował pytania, a wśród nich były takie "zagadki": Z jakich dwóch klasztorów żeńskich na Pomorzu korzenie swoje wywodzi haft kaszubski, w jakiej wsi nad Jeziorem Żarnowieckim znajduje się zagroda - skansen. W kilku słowach trzeba było opisać herb Kaszub i zwyczaj dëgòwaniô. Liczyła się też znajomość znaczenia takich słów jak ban, białka, wid czy szlips. Należało również znać wiele dat, wydarzeń, nazwisk i instytucji.

Jury pod przewodnictwem Danuty Pioch stwierdziło, że największą wiedzą o Kaszubach wykazała się Natalia Dembkowska. W walce o drugie i trzecie miejsce zadecydowała dogrywka. II miejsce wywalczyła Nikola Guze, a na III miejscu uplasowała się Daria Jelińska. IV miejsce zajęła Aleksandra Wilda.

Laureatki otrzymały cenne nagrody. Tablet (nagroda główna) ufundowała posłanka Dorota Arciszewska - Mielewczyk. Ponadto fundatorami było kuratorium (dla najmłodszego uczestnika) oraz żukowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego.

- Pomysł wziął się stąd, iż obecnie dosyć trudno spowodować, aby efektem końcowym nauki języka kaszubskiego w szkole było biegłe mówienie tym językiem - wyjaśniał nam pomysłodawca konkursu Józef Belgrau, dyrektor borkowskiej placówki. - Uważam, że równie ważne jest pielęgnowanie w uczniach umiłowania kultury, tradycji i historii kaszubskiej, nawet gdyby te osoby później językiem kaszubskim się nie posługiwały, czyli taka przychylność do kaszubszczyzny i przekazanie jej następnym pokoleniom.

- Uważam, że skoro w pierwszej edycji konkursu wystartowało ponad 60 uczniów z pięciu powiatów od morza po Chojnice, to dobrze rokuje na przyszłość naszej imprezie na szczeblu wojewódzkim - dodał nasz rozmówca.

Część artystyczną (m. in. występ zespoły Stegna) przygotowała Zyta Formela. Pieczę nad organizacją imprezy sprawowały nauczycielki - Anna Formela i Bożena Zaborowska.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.